Dvadesetdvije godine od zločinačke akcije hrvatske vojske i policije „Oluja“, obilježeno je danas i u sjeverozapadnom dijelu Srpske, kroz koji je kobnog avgusta 1995. godine prošlo više od 100.000 izbjeglica iz Republike Srpske Krajine.
Služeni su parastosi u hramu u Novom Gradu i selu Svodna, te položeni vijenci kod spomen-obilježja u naselju Tunjica i krsta u mjestu Svodna. U znak sjećanja na egzodus i stradanja, prislužene su svijeće, a sa Mosta spasa u Novom Gradu, spušteni su vijenci u rijeku Unu.
Avgust 1995. godine nikada neće zaboraviti Rade Rakas, izbjeglica iz Dvora, koji je među protjeranim Srbima spasavao goli život u izbjegličkoj koloni.
Sa tugom i žalom, prisjeća se Rade izbjegličkih nedaća i borbe za život, koju su mnogi u toj nesrećnoj koloni izgubili.
Most spasa u Novom Gradu, u samo nekoliko dana prešlo je preko stotinu hiljada srpskih izbjeglica iz Hrvatske. Kilometarskim kolonama svjedoci su bili i mještani Novog Grada. Kažu da je to slika koja se nikada ne zaboravlja.
– Nikada neću zaboraviti jad tih ljudi, njihov plač i tugu – kaže Predrag Šašo.
Republika Srpska bila je spas za žrtve egzodusa u hrvatskoj zloglasnoj akciji „Oluja“. Međutim, nesretne srpske izbjeglice samo su tako mislile.
U mjestu Svodna nedaleko od Novog Grada našli su se na meti hrvatske avijacije. U bombarovanju više lica je poginulo, a bilo je i ranjenih. O svemu i danas svjedoče oštećenja na objektima, ali i mještani.
– To se ne može opisati riječima. Plač, krv, stradanje ljudi koji bježe na sve strane – prisjeća se Milka Žujić ratnih nedaća.
Za počinjene zločine nad Srbima u akciji „Oluja“ još nema kažnjenih, ali ni privedenih pravdi. Zamjenik načelnika opštine Novi Grad Bojan Lukač rekao je da je „Oluja“ bila jedan od najtežih perioda za srpski narod u novijoj istoriji.
– Za te zločine niko nije odgovarao. „Oluja“ je zločin koji je prošao bez kazne, što je još jedna činjenica koja potvrđuje da se to sve odigralo pod patronatom međunarodne zajednice – kaže Lukač.
U zločinačkoj akciji hrvatske vojske i policije „Oluja“ iz Sjeverne Dalmacije, Banije, Like i Korduna protjerano je više od 220.000 Srba.
Direktor Dokumentaciono-informacionog centra „Veritas“ Savo Štrbac rekao je da je u ratu devedesetih godina u Hrvatskoj, prema podacima ovog centra, bilo 7.299 srpskih žrtava od kojih je u „Oluji“ život izgubilo 1.859.
– Tokom rata u Hrvatskoj nestalo je 1.804 Srba, od toga 795 u „Oluji“ – rekao je Štrbac.
A dok Srbi oplakuju avgust `95. godine, u Hrvatskoj, članici Evropske unije, „Oluju“ slave kao pobjednički čin. Za prognane Srbe, zločin zvani „Oluja“- još traje.
– Taj zločin traje kroz hrvatsko zakonodavstvo, kroz hrvatski Sabor kod predstavnika hrvatskih vlasti, koji nikako nisu shvatili da smo mi narod koji je živio na tim prostorima, kojem je sve oduzeto i koji se nakon 22 godine još uvijek ne može vratiti na svoja ognjišta – kaže Milojko Budimir, generalni sekretar Udruženja Srba izbjeglih iz Hrvatske.
U znak sjećanja na srpske žrtve „Oluje“ sutra će kod spomen-krsta na Petrovačkoj cesti biti služen parastos i položeno cvijeće. Podsjećamo, u avgustu 1995. godine, hrvatski avioni su i na ovoj cesti, bombardovali kolonu srpskih izbjeglica, kada je za samo dvije minute smrtno stradalo devet lica.
Izvor: Radio Televizija Republike Srpske
Vezane vijesti:
Novi Grad- Sjećanje na egzodus Srba iz Srpske Krajine
Obeležen dan sećanja na žrtve akcije Oluja (VIDEO)
Inicijativa mladih za ljudska prava poziva Zagreb da se …
Dvadeset dvije godine od zločina u „Oluji“ – pravda još uvijek nedostižna