У Дубровнику jе први пут служена молитва за jединство хришћана на епископском нивоу, коjу jе служио бискуп дубровачки монсињор Мате Узинић са свештенством.
У бесjеди након молитве епископ захумско-херцеговачки и приморски Григориjе рекао jе да jе прихватио позив и изузетну част преузвишеног бискупа, начелника цркве дубровачке, да му на овом важном мjесту, катедрали Узнесења блажене Дjевице Мариjе, упути неколико риjечи о веома важноj теми.
„Ниjедног тренутка не заборављам колико jе озбиљан изазов и какву одговорност носи свака изговорена риjеч. Довољно jе подсjетити се колико jе виjекова прошло, а да хришћани Истока и Запада нису разговарали блиско и отворено, у црквеноj атмосфери, желећи да у свему, а приjе свега у међусобним односима, буду ученици Христа Господа, коjи нам jе дао нову заповиjест – да љубимо jедан другога као самога себе“, рекао jе синоћ владика Григориjе.
Он jе казао да jе Христ дао заповиjест о апсолутноj и савршеноj љубави, тражећи истовремено и минимум и максимум.
„Минимум да волимо оне коjи нас воле, а максимум да волимо и оне коjи нас не воле. Тако нас jе наш Бог и учитељ уздигао до наjвишег могућег звања коjе човjек може имати: да будемо љубљени ученици Његови, проповjедници Његовог jеванђеља“, рекао jе владика Григориjе.
А проповjедник jеванђеља, додао jе он, требало би да буде благовjесник новине коjу Христос доноси у свиjет; проповjедник и исповjедник благовиjести о новом етосу, дарованом од Христа; о етосу и начину живота коjи праштањем и љубављу поражава зло, преображаваjући га у добро.
„Преузвишени оче бискупе, презвитери, ђакони и вjерни народе овдjе сабрани, могао бих да говорим дуго, да се враћам у историjу, подсjећаjући се многих и значаjних ствари. Могао бих вам причати и о умjетности коjа нас спаjа и ономе што нас раздваjа, или чак о будућности, али то би било само моjе виђење, jер будућност jе у рукама Божиjим, али jе и суд у рукама Божиjим. Хришћанска етика, ако бисмо jе наjсажетиjе хтjели изразити, етика jе праштања и неосуђивања“, рекао jе еписком Григориjе и додао:
„Желећи да избjегнем сувишне риjечи и да сачувам топлину сусрета, не налазим бољу и снажниjу риjеч од оне коjа jе нашла своjе мjесто и у самоj божанскоj литургиjи и у нашоj наjважниjоj молитви – Оченашу, а та риjеч jе услов за хришћански живот. Она jе почетак ослобађања од гриjеха и вратница покаjања, али jе jош више од тога – искорак у вjечну слободу љубави“.
Владика jе нагласио да она има такву моћ да загрли и онога коjи нас не воли и да отопи мраз мржње у ономе коjи зло мисли, да jе важна и да jе зато треба изговарати са изузетном одговорношћу, имаjући у виду наjприjе онога коjи jу jе на таj начин изговарао – самога Христа.
„Она jе предуслов сваког jединства, али знамо да постоjе и услови за jединство хришћана. Никоме ниjе забрањено да искреним срцем и смиреним духом изговори ту риjеч, свjестан њене тежине и смисла; а та риjеч гласи – опрости. Треба да говоримо увиjек и изнова: опрости нам, Боже, гриjехе наше. И jеднако тако снажно и искрено – опростите, браћо и сестре, jер Отац наш опростиће нама дугове наше, само ако и ми опраштамо дужницима своjим. Вечерас, на овом светом мjесту, у овоj прелиjепоj катедрали и у овом чудесном граду, имам потребу, као хришћанин и епископ изговорити ову хришћанску риjеч – опростите“, поручио jе владика Григориjе.
Он jе напоменjуо да jе свуда земља Господња, као што се и ми у овом тренутку налазимо на земљи Господњоj.
„И свако мjесто и град и краj заслужуjу и примаjу Божиjи благослов. Али сам дубоко увjерен да jе данашњи сусрет утолико важниjи зато што се догађа у Дубровнику, у граду свjетлости и љепоте, граду сусрета свjетова. Дубровник ниjе граница између Истока и Запада, он jе одувиjек био њихова спона. Иако jе преживио многе несреће, надасве jе град среће и гостопримства, jер он дочекуjе и иде у сусрет другима. Утолико jе значаjниjе данашње наше сусретање у призиву мира, благослова и jединства, коjем треба да тежи свака душа жедна живога Бога“, риjечи су епископа захумско-херцеговачког и приморског.
Он jе истакао да „треба да хитамо том извору, као jелен на изворе вода, да се напоjимо водом живом – Христом Богом, jер jе то и пут и циљ и смисао“.
„У томе смо, дубоко вjеруjем, већ сви сагласни. Ако неко хита истом циљу различитим путевима, нека због тога не повређуjе другога и, када стигне и нађе хљеб живота, нека се окриjепи и обрадуjе и нека диjели радост са свиjетом и свима – радост живота. У тоj радости, у овом дому Божиjем, поздрављам вас миром Божиjим, желећи jединство свих у Христу““ казао jе владика.
Владику Григориjа у Дубровник jе позвао бискуп Узинић, а поводом организовања конференциjе „Ка jединству хришћана“.