fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Могуће ново преформатирање Балкана?

Глас Русије
Глас Русије

Ако дође до промjене граница Србиjе, односно Косова, у склопу рjешавања косовског проблема, онда и Срби, попут Албанаца, могу да се позабаве рjешавањем свога статуса у региону, рецимо у БиХ, односно Републици Српскоj, наводи „Глас Русиjе“.

Предсjедник Скупштине Косова Јакуп Краснићи изjавио да Албанци, ако границе Косова буду миjењане, мораjу размишљати о сународницима, коjи живе ван ових граница.

То омогућава и Србиjи да се замисли о судбини, на примjер, Срба у БиХ. Јасно jе да ће овакво преформатирање Балкана захтиjевати организовање форума на наjвишем нивоу.

И имаjући у виду потресе коjи су захватили свиjет посљедњих година, оваj сценарио више не изгледа немогућ.

Изjава о могућоj подjели Косова уочи наставка преговора између Београда и Приштине, коjу jе дао Краснићи, може да усмjери дискусиjе у новом правцу. Док су раниjе косовски лидери категорички одбацивали саму могућност одваjања сjеверних диjелова покраjине у коjима живе Срби, сад су спремни да размотре такву вариjанту – под условом да Косово добиjе териториjалну компензациjу.

Низ представника Србиjе на челу са министром унутрашњих послова Ивицом Дачићем изjавили су да подjелу Косова на албански и српски дио сматраjу изнуђеном, али jедином могућом мjером за заштиту косовских Срба.

У Бриселу су многи изненађени заоштравањем ситуациjе на сjеверу Косова изазваном покушаjима косовске полициjе да успоставе контролу над административном линиjом са остатком Србиjе.

Према подацима косовских медиjа на албанском jезику, шеф европске дипломатиjе Кетрин Ештон оштро jе захтиjевала од предсjеднице Косова Атифете Јахjаге да одбаци jедностране акциjе.

Ситуациjу jе jош више искомпликовао специjални изасланик Ештонове – Робер Купер коjи jе обjавио да ће се садашњи технички преговори између Београда и Приштине завршити до краjа године и да ће их „наслиjедити“ – политички диjалог.

Међутим, диjалог неће почети приjе него што у Србиjи буду одржани избори планирани за април 2012. године.

У насталоj ситуациjи, кад ни Брисел, ни Приштина, па чак ни Београд не знаjу шта да се ради са косовским Србима идеjа подjеле Косова заиста може „васкрснути“.

„Одмах се поставља питање – до коjих граница ће ићи прекраjање балканских граница? Имаjући у виду свестрану подршку коjу Косову пружа Албаниjа, теоретски се може разматрати њихово уjедињење“, истакао jе Александар Карасев, стручњак Института за изучавање словенских народа РАН.

Извор: срна

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: