У Тијеу, на гробљу српских солунаца, свечано је обележен 11. новембар – Дан примирја и победа у Великом рату.
– Србин се осећа великим и поносним – речи су млађаних чланова КУД-а Бисери, Стефане Јовић и Милоша Мићаковића изговорене током првог доласка на војничко гробље па су додали:
– Ово је догађај набијен емоцијама. Док је текла церемонија замишљали смо како је некад било ратницима у борби за слободу коју су нама подарили. Дивни су!
Увек је присутна жеља дијаспораца да млади нараштај дође на место историје и продужи завет о наставку неговања славних јубилеја. Ова традиционална церемонија одржана је у организацији Савеза Срба Француске, на од Париза 20 километара удаљеном гробљу Тије, а уз присуство амбасадора Србије Рајка Ристића, изасланика одбране пуковника Мирослава Николића, конзула Нину Величковић и Срђана Настасијевића, секретара амбасаде Викторије Живковић, директора Културног центра Србије Радослава Павловића. Биле су ту и посланице Народне скупштине Француске српског порекла Живка Парк и Лилијана Танги, затим представници пријатељских земаља, наставници допунске школе, дијаспорски активисти, разноврснији и бројнији састав него икад до сада.
Водитељи свечаности Драгана Пајовић и Давид Филип најавили су интонирање националних химни, а извођењем родољубивих песама изузетно надарена саксофонисткиња Маја Николић (14) успела је да предивни декор развијених застава, цвећа и надојеност патриотизмом пресели на солунско бојно поље, изазове дрхтавицу, језу, сузе и бол, али и радост због коначне победе.
Цвеће и молитва
Са великим пијететом цвеће су положили Амбасада Србије, Група пријатељства Француска-Србија при Народној скупштини Француске, Савез Срба Француске, Свесрпска заједница Француске, Национална федерација ветерана Андре Мажино, Удружење ветерана „Петар Први“ и Удружење Краљевина Србија. Молитвени део уз православна обележја обавио је архимандрит Јустин, а под столетним стаблима и шатором богато послужење креирале су Стана Билбија, Сузана Рељић и Дали Стојановић.
– Овде почивају мошти 756 знаних и незнаних српских ратника, међу њима и великог српског пријатеља Албанца Есад паше. Ово је једно од многих српских гробаља расутих по свету, слика је огромних људских жртава и сведочанство свеукупне историје српског народа. Срби никад никога нису били освајачи, борили су се са савезницима кад су им биле угрожене слобода, отаџбина и вера хришћанска. И поред огромних жртава успели су да извојевају победу и задиве свет. Дела наших ратника остаће непролазна, смрћу су одбранили живот будућих поколења – у изузетно надахнутој беседи рекао је Иван Јанковић, почасни председник Свесрпске заједница Француске.
И у смрти остадоше победници
Изузетно позитиван одјек добило је, у званичном говору, истицање преминулих дијаспорских активиста, ненадмашних патриота и неговатеља славне херојске епопеје: Лазара Дебетића, Милоша Блажевића, Гаврила Руцовића, Радула Радовановића, Јеленка Нишки Стојановића, Владимира Вукмировића, Бојане Загорац, Петра Милића, Жака Спортеса и чика Љубе Уче који је својевремено понављао: „Наша света дужност је да делујемо на младу генерацију да долази овде, подсећа се и учи на делима предака који и у смрти остадоше победници.“
Аутор: О. Ђоковић
Извор: Вести онлине