САРАЈЕВО, 22. АВГУСТА /СРНА/ – Суд БиХ одредио jе мjере забране Екрему Ибрачевићу, Сеjдалиjи Човићу и Фаруку Смаjловићу, оптуженим за ратни злочин против српских цивила на подручjу Сребреника 1992. године.
Изречене мjере подразумиjеваjу забрану међусобног и састаjања и контактирања са свjедоцима у овом предмету.
Ради извршења ове мjере, оптуженима се забрањуjе међусобно приближавање и приближавање свjедоцима на удаљености не мањоj од 50 метара, саопштено jе из Суда БиХ.
Мjере забране ће траjати док за тим постоjи потреба, а контрола њихове оправданости вршиће се свака два мjесеца. Оптуженима може бити одређен притвор уколико прекрше ове обавезе.
Ибрачевић, Човић и Смаjловић терете се да су од почетка jуна до краjа августа 1992. године на подручjу Тиње, Потпећи, Јасенице и других села општине Сребреник, те Брезjа и других села на подручjу општине Лопаре, починили ратни злочин против цивилног становништва.
Они су оптужени за злочине у заточеничким обjектима смjештеним у просториjама Мjесне заjеднице Рапатница и просториjама мjесног фудбалског клуба „Рапатница“ у насељу Луке, општина Сребреник, коjи су служили за противзаконито затварање наjмање 40 цивила српске националности, према коjима jе поступано супротно одредбама Женевских конвенциjа.
Заточени цивили српске националности држани су у нечовjечним условима, мучени и злостављани на различите начине, употребом алата, лемилица и електричне струjе, а ниjе им пружана љекарска нити било каква помоћ.
Током злостављања, у коjем су учествовали и оптужени, заточеници су мучени на понижаваjуће начине, пуцано им jе из ватреног оружjа у близини тиjела, приjећено им jе смрћу, те су вишеструко премлаћивани и испитивани.
Ибрачевић jе био начелник воjне безбjедности Општинског штаба Териториjалне одбране Сребреник, Смаjловић командира вода Воjне полициjе, а Човић припадник Воjне полициjе.
Везане виjести: ОПТУЖНИЦА ЗА ЗЛОЧИНЕ НАД СРБИМА У СРЕБРЕНИКУ …