Предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Недељко Митровић изјавио је да је 1. март дан сјећања на прегласавање и мајоризацију српског народа у БиХ и почетак грађанског рата, чије су посљедице хиљаде убијених, несталих и расељених људи, као и хиљаде разрушених домова и огњишта.
Митровић је рекао да је 1. март 1992. године један трагичан датум када је ископан дубоки јаз између народа у БиХ, а што се потврдило и наставило 20 година након рата.
„Прве српске жртве рата везане су за март и убиство српског свата Николе Гардовића испред Старе православне цркве на Башчаршији и злочине над српским цивилима у Сијековцу код Брода“, подсјетио је Митровић.
Он је навео да захтјев бошњачког члана Предсједништва БиХ Бакира Изетбеговића за покретањем ревизије пресуде против Србије пред Међународним судом правде у Хагу представља наставак рата, али другим средствима.
„Ово је наставак рата другим средствима, јер је данас настављена иста бошњачка политика уз подршку различитих политичких моћника која је довела до бомбардовања Републике Српске, као и до скрнављења Дејтонског мировног споразума“, закључио је Митровић.
У БиХ је 1. марта 1992. године одржан референдум о независности БиХ на којем је 62,7 одсто муслиманских и хрватских бирача гласало за њену независност и излазак из тадашње СФРЈ.
Тај дан у ФБиХ обиљежава се као „дан независности“, док Срби овај датум доживљавају као дан када је донесена нелегитимна одлука муслиманског и хрватског народа против српских интереса.
На тај дан 1992. године испред Старе православне цркве на Башчаршији, у центру Сарајева, убијен је и српски сват Никола Гардовић и спаљена српска застава, што је наговијестило грађански рат у бившој БиХ.
Извор: СРНА
Везане вијести:
„1. март – црна страна историје БиХ, обиљежавање увреда за српске жртве“
Иванић: Први март, увод у крвави рат | Јадовно 1941.