Током прошле године, близу 9.000 пациjената посетило jе амбуланту Центра за ендокрину хирургиjу Клиничког центра Србиjе, а наjвећи броj оболелих тражио jе помоћ због проблема са штитастом жлездом.
Стручњаци наjављуjу даљи пораст оболевања, а као битан узрок истичу радиоактивно зрачење, коjем смо током бомбардовања били изложени.
У Србиjи сваки четврти становник има промене у штитастоj жлезди. Захваљуjући ултразвучноj диjагностици, данас се оне откриваjу много чешће, а штитаста жлезда оперише из три разлога: ако jе толико увећана да у врату врши притисак на друге органе и отежава њихов нормалан рад, ако jе поремећена функциjа штитасте жлезде, а лекови, или терапиjа радиоактивним jодом не помажу, или ако су у питању малигни тумори.
Током прошле године у Центру jе због штитасте жлезде оперисано више од 700 пациjената. Броj оболелих расте, а др Живаљевић сматра да узрок лежи у бомбардовању коjе jе Србиjа претрпела.
„Наjбоље дефинисани фактор ризика за настанак карцинома штитасте жлезде jе зрачење а jавна jе таjна чему смо све били изложени приликом бомбардовања пре 13 година. На изложеност зрачењу наjосетљивиjа jе штитаста жлезда код деце и адолсецената и управо су то категориjе становника код коjи се бележи пораст оболевања последњих година“, каже он и додаjе да од изложености зрачењу до поjаве карцинома у просеку пролази више од 10 година.
Наjвећи броj оболелих се очекуjе у периоду од 15 до 20 година, па године коjе долазе морамо дочекати спремни.
Извор: magacin