arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Мика Бундало – Бригита Кнежевић

Свједочанство да у безумљу рата и великог страдања, постоје људи који су пружили руку страдалницима и спашавали њихове животе иако су били Срби.
Мика (Бундало), Бригита Кнежевић (1940 – 2021.). ФОТО: Снимак екрана.

Бригита је рођена 25. априла 1940. године у селу Мирковци код Kозарске (Босанске) Дубице у породици Бундало. За вријеме непријатељске офанзиве на Kозару у љето 1942. године с породицом је доспјела у логор Стару Градишку гдје је заједно с бројном дјецом насилно одвојена од њихових родитеља.

Захваљујући Диани Будисављевић и њезиним сарадницима спашена је из логора и одведена у загребачки Завод за глухонијеме. Ондје ју је посвојила породица Фистрић која јој је дала име Бригита.

Истину о свом правом поријеклу Бригита Фистрић је сазнала пуно година након завршетка рата. У то вријеме живјела је у Београду гдје је активно судјеловала у секцији преживјелих логораша.

Ондје је уз помоћ људи окупљених око Драгоја Лукића, Марина Зурла и загребачког листа „Арена“ поступно сазнала судбину чланова своје породице и своје право име Мика Бундало. Дознала је да су јој отац и три стрица убијени у логору Сајмиште и да је мајка Милица умрла 1964. године, цијели живот живећи у увјерењу да јој ћерка није преживјела.

Након што је њена судбина описана у документарном филму Марина Зурла и Доминика Зена „Стотину педесет и осма“, Бригита је постала једним од симбола страдања дјеце у усташким логорима.

Осим тога, њезин сусрет с породицом забиљежен је и у Зурловом роману „Иза зида“.

Бригита је све до недавне пандемије вируса COVID-19 редовно посјећивала Спомен подручје Јасеновац с којим је успоставила изузетне односе. Kао резултат те сарадње остварено је и снимање Бригитиног исказа, чији су одломци дио сталног постава Меморијалног музеја у Јасеновцу.

Мика (Бундало), Бригита Кнежевић (1940 – 2021.)

Говор Бригите Kнежевић, представнице преживјелих заточеника логора Јасеновац, приликом комеморације на Спомен подручју Јасеновац, 22. априла 2012. године:

Припала ми је велика част да се с неколико ријечи обратим овом уваженом скупу, на овом светом мјесту у Јасеновцу.

Поздрављам Вас у име логораша Јасеновца из Србије. Сваке године је све мање преживјелих логораша и живих свједока страдања у Јасеновцу, остали смо ми који смо тада били дјеца.

И баш зато ово мјесто нас треба увијек подсјећати на жртве које су овдје положиле своје животе и да се зло никада не понови, да градимо живот и будућност у љубави и толеранцији.

Такав завјет морамо оставити за наше нараштаје.

Диана Будисављевић је из чељусти смрти спасила преко 12.000 дјеце, а у својој другој години живота једно од те дјеце била сам и ја. Многе породице у Хрватској су спашавале ту дјецу и захваљујући људима добре воље, ја данас имам породицу, унуке и пристојну старост.

Ово мјесто мора остати као опомена, као светиште за све пале и недужне жртве.

Нека им је вјечна слава!

Извор: ЈУСП Јасеновац


Игор Кнежевић, син Мике – Бригите Кнежевић:

Наша драга Мика (Бундало), Бригита Кнежевић, упокојила се 26. фебруара 2021. године у 81. години живота.

Ово је документарни филм о тешким временима кроз које је прошла једна српска породица на обронцима Kозаре у другом светском рату. Овај документарни филм је такође једно велико сведочанство да у безумљу рата и великог страдања, постоје људи који су пружили руку страдалницима и спашавали њихове животе иако су били Срби.

Моја мајка је преживела захваљујући, пре свега Диани Будисављевић и хрватској породици Фистрић, која ју је спасила. Овај филм постављам као споменик мојој мајци и мом деди Мићи Бундало.

Отац моје мајке Мике Бундало, убијен је у усташком логору Старо Сајмиште, негде пред крај Другог светског рата 1944. године.

Његово име се не налази ни на једном списку жртава. Његов гроб не знамо, а његове кости тражимо, јер део њега је у нама, што никада не смемо да заборавимо.

НИKАДА НЕЋЕМО ЗАБОРАВИТИ!




Вредни људи, Нада Љубић и Душан Гавриловић, снимили су 2011. године у Београду, сведочење Мике – Бригите Кнежевић:



Приредио: УГ Јадовно 1941. Бања Лука


Везани прилози:

U sećanjima ostali strahote i očaj: Potresna svedočanstva dece Jasenovca

Brigita Knežević, jedno od Dianine dece Jasenovca

Видео свједочење: Бригита Кнежевић, Међувође

Brigita Knežević – video – osobnasjecanja.hr



НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Privacy policy

Association of Descendants and Supporters of Victims of Ustashian Concentration Camps in Jadovno

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​