fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

„Migovi“ trn u oku komšijama

U Srbiju stigla još dva ruska aviona, trka u nabavci vojne tehnike na Balkanu se zaoštrava. Hrvatska u utorak otvorila ponude za nabavku novog lovca, u trci „gripen“ i F-16

Mig 29, foto N.Fifić
Mig 29, foto N.Fifić

Dok je gigantski „antonov 124“ u utorak iz Rusije transportovao drugi par lovaca „mig-29“ za Vojsku Srbije, u Zagrebu su otvorene ponude za nabavku novih borbenih aviona za Oružane snage Hrvatske. Srpski „migovi“ na Balkanu uskoro će dobiti konkurenciju u vidu švedskih „gripena“ ili američkih F-16, koji će ući u hrvatsku vojsku.

Ruska isporuka dala je Srbiji prednost u lovačkoj avijaciji u odnosu na komšije. Broj pristiglih letelica na batajnički aerodrom u utorak posle podne popeo se na četiri, a u naredna dva dana ruski transport će biti zaokružen. Sa druge strane, konačnu odluku o vazduhoplovima koji će leteti od mora do Mure i Drave zvanični Zagreb doneće najranije za dva meseca, posle detaljne analize ponuda koje su otvorene u utorak.

– Šest aviona „mig 29“ do petka će stići u Beograd i imaćemo ozbiljnu eskadrilu, ubedljivo najsnažniju u našem regionu – izjavio je predsednik Aleksandar Vučić za Prvu TV, dodavši da je za kratko vreme u Srbiju stiglo mnogo više aviona nego u prethodnih 40 godina. – Ponosan sam na to i uveren da će naši tehničari umeti da rade i naši vojnici da lete na tim moćnim mašinama. Da bi ljudi znali, postoje neke tehničke mogućnosti takozvane pete generacije, ali ovo je „četiri plus generacija“ lovaca i mi smo problem rešili u narednih 20 godina.

Poslednji vojnoekonomski manevri Srbije i Hrvatske pokazuju da trka u naoružanju na Balkanu ulazi u svoju u novu fazu. I dok se Beograd pojačava ruskom vojnom tehnikom, Zagreb je okrenut mahom NATO, ali i drugim partnerskim zemljama. Pozivu hrvatskog ministarstva odbrane da dostave ponude za prodaju ratnih letelica odazvale su se četiri države – SAD, Grčka, Švedska i Izrael, a očekivana ponuda Južne Koreje je izostala. Vojni vrh Hrvatske zato suočen je sa izborom – novi „gripeni“ švedske proizvodnje ili polovni ili novi lovci F-16.

F-16, Shutterstock
F-16, Shutterstock

Plan komšija jeste da već sledeće godine potpišu ugovor o nabavci jedne eskadrile od 12 do 18 letelica. Oni očekuju da prvi avioni slete 2020. godine.

I dok se Hrvati još bave finansijskim konstrukcijama, procedurama i papirima Vojska Srbije ima drugačije preokupacije. Ruski „antonov“ istovario je u utorak oko 17 časova još dve „dvadesetdevetke“, koje će se u Vazduhoplovnom zavodu „Moma Stanojlović“ pridružiti letelicama koje su u Batajnicu doputovale u ponedeljak. U prva dva transporta isporučena su četiri jednoseda u dve verzije (9-13 i 9-12A), a predstoji isporuka i dva dvoseda aviona (verzije 9-51). Jedan od ključnih budućih zadataka naših i ruskih inženjera biće i uniformisanje ovih verzija u jedinstveni lovački avion. Ukoliko se modernizacija ovih letelica završi prema dosadašnjim najavama, prema analizama stručnjaka, oni će imati bolje performanse u odnosu na letelice koje bi prema svom vojnom novčaniku mogla da nabavi Hrvatska.

Ministar odbrane Aleksandar Vulin potvrdio je da će pojačanje Vojske Srbije biti promovisano 20. oktobra.

– Naše vazduhoplovstvo se razvija, kao i čitava naša vojska. U sledećim koracima, očekujemo da ćemo dobiti i vojno-tehničku pomoć za kopnenu vojsku – rekao je Vulin i precizirao da već traju pripreme za predstavljanje ne samo „migova“, već i projekta 1.500 elitnih vojnika Vojske Srbije. – Pozivam sve građane da 20. oktobra dođu na aerodrom Batajnicu i podele ponos što je naša vojska sve jača.

Gripen, Shutterstock
Gripen, Shutterstock

NATO, ZA „NOVOSTI“: SRBIJA BEZ OGRANIČENjA

Odbrambena oprema koju partneri NATO nabavljaju, suvereni je izbor tih zemalja. Ne postoje ograničenja koja NATO nameće. Srbija je cenjeni partner NATO i svedoci smo sve veće saradnje u oblasti odbrane poslednjih godina. Na zahtev Srbije, NATO će nastaviti da radi sa Oružanim snagama i Ministarstvom odbrane kako bi im pomogao u njihovim reformama i transformaciji.

Ovo je „Novostima“ preneo zvaničnik NATO iz Brisela, odgovarajući na naše pitanje kako Alijansa gleda na pošljiku ruskih „migova“ našoj zemlji, kao i da li je smatraju kao eventualno jačanje uticaja Moskve u Srbiji, kako to neki tumače. (D. R. Đ.)

Autor: R. Dragović

Izvor: NOVOSTI

Vezane vijesti:

Kolindu sad žuljaju „migovi“ za Srbiju | Jadovno 1941.

Pilot Đorđe Ivanov: Kako sam maketama nadmudrio NATO …

Čepurin: Guše „Niš” da bi ranili vašu zemlju | Jadovno 1941.

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: