fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

МЕХМЕДОВИЋ ШТИТИО МУЏАХЕДИНЕ И ЗЛОЧИНЕ

srna

БАЊАЛУКА, /СРНА/ – Посланик СДА у Представничком дому парламента БиХ Шемсудин Мехмедовић наjбољи jе одговор на питање да ли jе БиХ потребно правосуђе какво данас има, jер би у свакоj нормалноj земљи особа попут њега већ одавно била у затвору, а не у парламенту, рекао jе предсjедника Републичке организациjе породица погинулих и заробљених воjника и несталих цивила Недељко Митровић.

„(Мехмедовићево) образложење да ништа ниjе знао о злочинима коjе су починили муџахедини на подручjу Тешња док jе био начелник Центра jавне безбjедности /ЦЈБ/ просто су невjероватни и вриjеђаjу интелигенциjу сваког мислећег човjека“, истакао jе Митровић, оцjенивши да српски посланици у парламенту БиХ не смиjу одустати од захтjева да се преиспита Мехмедовићева улога у ратном вихору на тешањском подручjу.

Предсjедник Фонда за хуманитарно право БиХ Џевад Галиjашевић рекао jе за „Фокус“ да Мехмедовићеву улогу у рату ниjе потребно ни испитивати, будући да jе општепознато да jе био покровитељ муџехедина у Тешњу. „Тамо су одсиjецане главе људима. Имамо и изjаве свjедока инсаjдера да jе награђивао људе за та недjела. Његова улога у рату jе срамна. Слика одсjечене главе Благоjа Благоjевића, позадинца Воjске Републике Српске са теслићког ратишта, обишла jе свиjет. Срамота jе да се те ствари, након готово 20 година, доказуjу у парламенту и медиjима“, рекао jе Галиjашевић.

Он каже да у Тужилаштву БиХ постоjи приjава протв Мехмедовића и других лица за те злочине. „Управо због таквих ствари jош у рату постоjао jе сукоб Мехмедовића с политичким руководством Тешња… Сви они, коjи су тада протествовали против Мехмедовића, смиjењени су од бошњачког ратног лидера Алиjе Изетбеговића“, истакао jе Галиjашевић.

Шеф Тима за координациjу активности истраживања ратних злочина и тражења несталих лица Републике Српске Сташа Кошарац сматра да би Мехмедовић, послиjе приче о његовоj ратноj улози, требало да стане пред анкетни одбор и отворено одговори на сва питања коjа се тичу његовог ангажмана у ратном периоду.

С друге стране, каже Кошарац, Мехмедовић би, уколико му jе стало до истине, требало лично да се распита о предметима коjима су обрађени ратни злочини муџахедина на подручjу тешањске општине, па да сам тражи њихово процесуирање, како би се ставила тачка на таj случаj.

„Међутим, jасно jе да ту нису чиста посла и да jе на дjелу перфидна игра jедног високог званичника СДА, странке коjа и данас буквално вуче све конце у правосудним органима и добру комуникациjу са Судом и Тужилаштвом БиХ искористи за прикривање одређених случаjева, међу коjима jе и оваj“, навео jе Кошарац.

У септембру 1992. године муџахедини су на Црном врху на теслићко-тешањском ратишту одсjекли главу Браниславу Ђурићу, Благоjу Благоjевићу и Ненаду Петковићу, припадницима Воjске Републике Српске, сва троjица са подручjа општине Теслић. Срби избjегли из Тешња причаjу да су одсjечене главе донесене у овдашњи Дом здравља и да су касниjе били истакнуте на средњовjековноj тврђави.

Један од званичника српске полициjе из ратног периода испричао jе раниjе да jе Мехмедовић био алфа и омега у ратном Тешњу и да се тамо ништа ниjе догодило без његовог знања. „Риjеч jе о човjеку коjи jе био од великог повjерења тадашњег предсjедника СДА, Алиjе Изетбеговића“, истиче он и додаjе да jе Мехмедовић, као први човjек полициjе, требало да поднесе кривичну приjаву против особа коjе су одсjекле главе и дониjеле у Тешањ.

 

Извор: срна

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: