У Хрватској постоји организована кампања ревизије догађаја из Другог свјетског рата и од клера и од државе, што је потпуно другачија ситуација него у Србији која пуно помаже ревитализацију Јеврејске заједнице, речено је на конференцији за новинаре новоизабраног руководства Савеза јеврејских општина Србије.
Предсједник Јеврејске општине Београд Данило Медић подсјетио је да се држава Србија јасно изразила да предсједник квислиншке владе Милан Недић не може бити рехабилитован, а да се спорадични инциденти, попут текста о „квислингу Димитрију Љотићу у `Политикином забавнику` могу подвести под шарлатанство уредника или аутора текста“.
Са друге стране, како је истакао Медић, у Хрватској се дешавају организоване промоције књига које финансирају државна министарства и која, дио по дио, у највећој мјери мијењају смисао и чињенице, између осталог и о Јасеновцу, који је израелски Јад Вашем класификовао као један од шест најмонструознијих логора смрти.
„У Хрватској је та кампања јако, јако организована и од клера и од државе. Тако да је ту ситуација потпуно другачија у односу на Србију“, навео је Медић, који је и потпредсједник Савеза јеврејских општина Србије.
Члан Извршног одбора новоизабраног Савеза јеврејских општина Србије Аврам Израел истакао је да данас постоји велики пораст антисемитизма у Европи и Америци, прије свега у Француској, Великој Британији, Њемачкој и скандинавским земљама.
Израел је оцијенио је да спорадични инциденти у Србији попут текста о Љотићу не могу да се мјере са дешавањима, на примјер у Француској, гдје има сталних атака на јеврејске богомоље и гдје има жртава.
Он је истакао да Јеврејска заједница у Србији јесте једина у окружењу којој је омогућено остваривање права у оквиру Закона о отклањању посљедица одузимања имовине жртвама Холокауста које немају живих законских насљедника, а да је Јеврејској општини Београд до сада враћено око 100 некретнина.
Израел је подсјетио да је на данашњој територији Србији прије Другог свјетског рата живјело 37.380 Јевреја, од којих је током Холокауста нестало 80 до 83 одсто, а да данас Јеврејска заједница Србије има око 4.000 чланова, од којих је на попису из 2012. године само 747 грађана Србије регистровано као Јевреји.
Новоизабрани представници Савеза јеврејских општина Србије саопштили су и да је први пут у историји Европски јеврејски конгрес искључио Савез јеврејских општина Србије из рада Генералне скупштине за 2019. годину.
„Одговорност за урушавање угледа Савеза сносе смењени председник Роберт Сабадоши, рабин Исак Асиел, сваки у свом, али и у заједничком, синхронизованом деловању на разбијању јединства заједнице“, навео је предсједник Јеврејске општине Земун Ненад Фогел.
На конференцији за новинаре, одржаној поводом Међународног дана сјећања на жртве Холокауста, најављено је и да ће у наредна четири дана у Београду низом културних дешавања бити обиљежен тај дан.
Најављено је одржавање музичког фестивала „Роси фест“, који се други пут одржава у Београду, а обухватиће и радионице и концерте уз учешће великог броја гостију из иностранства.
У оквиру Јеврејског културног центра у Београду вечерас ће бити отворен и Јеврејски филмски фестивал, на којем ће до 27. јануара бити приказано 10 филмских остварења.
Извор: СРНА