Предсjедник Организациjе породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске Недељко Митровић сматра да jе члан Колегиjума директора Института за нестала лица БиХ Амор Машовић исполитизовао ту институциjу и да хитно треба да буде уклоњен, jер jе то у интересу процеса тражења.
Коментаришући резиме информациjе за доношење листе питања од Комитета за људска права УН, у коjeм се наводи да у БиХ постоjе проблеми у вези са избором чланова руководства Института за нестала лица гдjе присуство људи са политичким склоностима подрива кредибилитет ове институциjе и ефикасност њеног рада, Митровић jе рекао да jе сагласан са таквом оцjеном и да jедино недостаjе податак ко врши политизациjу.
„Након Закључка Европске комисиjе из 2010. године у коjем jе изражена забринутост због малог броjа ексхумираних и идентификованих српских жртава рата у БиХ, ово jе друга забрињаваjућа констатациjа, у коjоj се наводи да jе Институт за нестала лица БиХ политизован“, закључио jе Митровић.
У резимеу Информациjе за доношење листе питања од Комитета за људска права УН наводи се да у БиХ постоjе институционалне парализе и недостатак политичке воље, а евидентни су проблеми са избором чланова руководства Института за нестала лица БиХ, у коjем присуство људи са политичким склоностима подрива кредибилитет институциjе и ефикасност њеног рада.
Оваj резиме састављен jе у децембру 2011. на основу опширне информациjе, а Комитет ће на сjедници од 12. до 30. марта, послиjе разматрања стања у БиХ, упутити препоруке и листу питања о поштивању људских права. У резимеу се наводи да jе ситуациjа у вези са испитивањем нериjешених случаjева несталих лица Института, централне базе података и Фонда за помоћ породицама несталих и даље алармантна.
Шваjцарско удружење против некажњивости „ТРИ АЛ“ , заjедно са седам удружења породица несталих и четири удружења логораша из БиХ, подниjело jе Комитету за људска права УН писане информациjе о провођењу препорука и за доношење листе питања.