БАЊАЛУКА, 25. МАРТА – Републички центар за истраживање ратних злочина у досадашњим истраживањима дошао је до сазнања да се протеклих година манипулисало бројем погинулих и несталих Бошњака у јулу 1995. године у регији Сребреница, рекао је Срни директор Центра Јанко Велимировић.
Велимировић је истакао да то потврђују бројна документа, сазнања и изјаве, међу којима је и стенограм са сједнице Предсједништва такозване Републике БиХ који је данас објавио „Прес“, а у којем се наводи да су Алија Изетбеговић и Харис Силајџић иза затворених врата признали да је у Сребреници погинуло 3 000 људи.
Према његовим ријечима, када се схватило да је та бројка, која је приближно тачна, недовољна да се постигну одговарајући ефекти у међународној заједници, кренуло се са манипулацијама и додавањем бројки, у чему су учествовали тадашњи органи БиХ, невладин сектор и дијелови међународне заједнице.
Он је рекао да су додате бројке о убијеним Бошњацима у Сребреници кориштене за процесуирање Срба за ратне злочине пред Хашким трибуналом, а сада пред Судом БиХ.
Велимировић је рекао да Центар још није дошао до конкретног броја убијених Бошњака у Сребреници, и навео да Српска жели да се свеобухватним истраживањем дође до истине о догађајима у Сребреници од 1992. до 1995. године.
„Тврдимо да је број погинулих Бошњака у Сребреници далеко мањи од 8000, што је цифра којом се манипулише у јавности“, рекао је Велимировић.
Велимировић је подсјетио да је Влада Српске прошле године задужила Републички центар за истраживање ратних злочина да се интензивно бави истраживањем догађаја у сребреничкој регији од 1992. до 1995. године.
„Републички центар је, користећи документацију бивше Комисије за Сребреницу, кренуо у провјеру навода и документације коју је користила Комисија“, рекао је Велимировић.
Лист “Прес“ пише да су Изетбеговић и Силајџић мјесец дана послије масакра у Сребреници пред члановима ратног Предсједништва БиХ признали да је у тој енклави погинуло највише 5 000 људи. Изетбеговић је на сједници одржаној 11. августа 1995. устврдио да је погинуло око 3 000 Сребреничана, док се 2 000 води као нестало.
Предсједник ратног Предсједништва БиХ и тадашњи премијер признали су и да је број мртвих свјесно преувеличаван, баш као што су прије тога „надувани“ подаци о броју становника сребреничке енклаве, о чему свједочи и стенограм са те сједнице који је у посједу листа.