Мир на Балкану може се одржати једино признавањем реалности, а то су жеље Срба у Републици Српској за стварањем својеврсне уније са Србијом и јачих веза Хрвата у БиХ са Хрватском, рекао је Тимоти Лес, директор агенције „Нова Европа“ из Кембриџа у интервјуу за Н1 у БиХ.
Тимоти Лес је аутор анализе објављене у америчком часопису Форин аферс, у којем каже да мир на Балкану гарантује стварање „велике Србије, Албаније и Хрватске“.
Упитан да ли је извесно да ће бити расписан референдум о независности Републике Српске, Лес каже да је поента оног што је написао у том чланку да то треба да буде постепен процес.
„Не верујем да је Република Српска у стању да буде назависна држава, нити мислим да већина Срба жуди за независном државом као крајњим политичким циљем. Оно што они желе јесте већа аутономија од остатка Босне и Херцеговине, те самоопредељење када је реч о њиховим унутрашњим стварима, то је политичка реалност и значи својеврсно разбијање Босне и Херцеговине“, рекао је Лес.
Наиме, Лес сматра да у пракси Република Српска није у стању да опстане као ентитет, већ би требало да постане аутономна у оквиру својеврсне уније са Србијом.
„Претпостављам да би средњорочни циљ Републике Српске могао да буде да постане аутономна покрајина у оквиру проширене Србије. Но, о томе треба да одлуче људи на терену, а не ја“, рекао је Лес, који је као службеник Владе Уједињеног Краљевства својевремено службовао у Бањалуци.
На питање да ли мисли да би нове поделе довеле до нових ратних сукоба на овим просторима, Лес каже да поделе постоје још од распада бивше Југославије.
„То је мој страх и зато сам и написао овај чланак. Али ту нема никаквих нових подела. Те поделе постоје још од распада бивше Југославије. У чланку претпостављам да трагање за поделама заправо одржава мир као крајњи циљ, о којем би сви требало да воде рачуна“, објашњава Лес.
Иначе, амбасадор Уједињеног Краљевства у Сарајеву Едвард Фергусон оградио се од ставова изнетих у Лесовој анализи објављеној у америчком часопису Форин аферс, рекавши да су то ставови бившег службеника британске владе и да немају ниакве везе са размишљањима владе.
„Ово су ставови бившег службеника који више не ради за Владу Уједињеног Краљевства. Ова анализа препуна мањкавости ни на који начин не представља размишљања Владе Уједињеног Краљевства. Уједињено Краљевство је снажно посвећено суверенитету, територијалном интегритету и политичкој независности Босне и Херцеговине, као и других земаља у региону. Нема прекрајања граница на Балкану“, нагласио је Фергусон за Н1 БиХ.
У Лесовој анализи се, између осталог, наводи да треба омогућити сецесију неких територија од постојећих држава и спајање са матичним земљама, можда у почетку као аутономне регије.
„‘Хрватски ентитет’ у БиХ ће се спојити са Хрватском, Република Српска и север Косова са Србијом, а Прешевска долина, западна Македонија и највећи део Косова с Албанијом. У међувремену, Црна Гора, која може остати без албанске енклаве, могла би остати независна или спојити се са проширеном Србијом“, истакао је Лес.
(Тањуг)
Извор: РТС
Везане вијести:
One Response
Neka se Novomeksiki,kalifornija,arizona teksas pripoje meskisku gde si vecina meksikikanci sa spanskim jezkom pa da vidimo kako ce tada da funkcioise.Sta onii kontrolisu toliku teritoriju a nemaju nikakve ni etnickne ni kulturne veze