ВИШЕГРАД, 4. ЈУНА /СРНА/ – Тврдње да jе у Вишеграду извршен злочин геноцида и да jе страдало 3.000 Бошњака нису тачне и имаjу за циљ да промиjене и лажираjу историjу и карактер одбрамбено отаџбинског рата, закључено jе данас на ванредноj сjедници општинског парламента. Одборници су затражили да се уклони споменик постављен 26. маjа, на коме jе исписан спорни текст, уколико нема законску документациjу.
Уколико jе споменик постављен са ваљаном документациjом, онда са њега треба да се избришу риjечи „жртвама геноцида“ коjим се вриjеђа достоjанство српског народа и изазива расна и вjерска мржња, разрод и нетрпељивост.
На ванредноj сjедници општинског парламента предложена jе и смjена предсjедника Скупштине општине Билала Мемишевића, за кога одборници опозициjе тврде да jе и он крив што jе постављен такав натпис на споменику.
Мемишевић jе рекао да он ниjе аутор текста на спомен обиљежjу, већ бошњачке невладине организациjе. Захтjев за смjену Мемишевића ниjе добио потребну већину у локалном парламенту.
Бошњаци су на муслиманском гробљу Стражиште у Вишеграду подигли споменик на коме пише да посвећен „жртвама геноцида“.
Наjављено jе да ће у овом случаjу бити покренут поступак против починиоца кривичног дjела.
Предсjедник Предсjедништва Борачке организациjе Републике Српске Дражен Перендиjа jе рекао да jе натпис на споменику провокациjа и рушење тешко стеченог мира у Вишеграду.
Народни посланик Мирослав Коjић jе оциjенио да jе опасна подвала да jе у Вишеграду у току рата страдало 3.000 Бошњака.
Начелник општине Томислав Поповић jе рекао да се проблем мора риjештити мирним и разумним путем и да jе он о свему обавиjестио и надлежне републичке институциjе.
Он jе подсjетио да нико од организатора општини ниjе поднио захтjев за подизање споменика, нити их jе упознао са текстом на њему.