fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Кустурица: Не желим да молим за филм као Вељко Булајић

Прослављени филмски редитељ Емир Кустурица и професор Филолошког факултета Мило Ломпар разговарали су синоћ са студентима Факултета политичких наука о изостављању српске традиције и културе у савременом уметничком стваралаштву у Србији.

Емир Кустурица
Емир Кустурица

Кустурица је студентима казао да не жели да снима „пригодне“ филмове, нешто што је држава одлучила.

„Нема шансе да ја молим за филм као Вељко Булајић. Мора неко да препозна да је мој рукопис довољно ваљан да пренесе тако величанствену тему као што је Андрићева ’На Дрини ћуприја‘, мада морам да признам да се министар културе сетио моје намере да снимим филм о Јасеновцу“, рекао је Кустурица.

Цењени редитељ је нагласио да историјски филмови епохе које би он снимао морају да буду део концепта, који тренутно не постоји у оквиру наше културне политике.

„Треба наћи дирљиву причу да би се филмски представило све што се догађало у Јасеновцу или потрошити много новца да би се дочарала слика времена које је Андрић тако узвишено исписао у свом делу ’На Дрини ћуприја‘“, казао је Кустурица.

Српски културни образац, према речима Кустурице и Ломпара, чине светосавска традиција, косовска традиција, сеоба Срба, секуларно искуство које чине Доситеј Обрадовић и Вук Караџић и геноцид над српским народом, који, како кажу, још није освешћен.

„Изван теорије, ти културни обрасци делују обесхрабрујуће у пракси. Они нису напуштени, али због околности које је наметнула четврта индустријска револуција и информатика, утицај српске културе у новом свету је миноран“, рекао је Кустурица и додао да смо ми ипак народ који је „избацио“ више песника, писаца, сликара него, на пример, Чеси.

„Код нас се у последње време појављује безимена литература. Са кинематографским стваралаштвом скренули смо са правца у којем је могуће да оживимо нашу традицију. Ми данас имамо програмерску културу која долази путем екрана и која нема ни моралну ни естетску вредност. Морал и естетика се једва спомињу у дневном животу“, навео је Кустурица, пренео је Танјуг.

Он је изнео своје добро познате ставове о „терору“ политичке коректности у главним токовима уметничког стваралаштва.

„Политичка коректност једнака је аутоцензури. Исходиште те аутоцензуре јесте последица једног друштва које не може да истрпи истину. Фејсбук је оно што је био рокенрол и телевизија када смо ми одрасли. То је слика света која се дели између људи и која одједном из неког идеолошког разлога бива забрањена. Аутоцензура уводи западну цивилизацију у агонију“, закључио је Кустурица.

Извор: rs.sputniknews.com

ПОКОЉ - Назив за систематски државни злочин геноцида почињен над православним Србима током Другог светског рата од стране Независне Државе Хрватске на цијелом њеном територију.
ПОКОЉ – Назив за систематски државни злочин геноцида почињен над православним Србима током Другог светског рата од стране Независне Државе Хрватске на цијелом њеном територију.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: