fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Кроз блато до Блатуше

Блатуша

Вргинмост – Петнаестак становника еко-села на подручју Блатуше крај Вргинмоста, прилично су забринути, јер су због урушавања моста преко шумског потока, већ десетак дана одвојени од свијета. У случају неке невоље до њих не би могла стићи возила хитне помоћи, полиција или ватрогасци, а како би прибавили основне намирнице, до Вргинмоста морају пјешачити више од сат времена блатњавим шумским путевима.

Постоји још један пут за еко село, но он је на неколико мјеста толико дерутан и оштећен да се већ дуго њиме нитко не користи, нити возила њиме могу проћи. Ипак, у овој ситуацији, највећи проблем мјештана овог јединственог насеља нису набавке и куповина у граду, већ одлазак у школу једине дјевојчице у селу, десетогодишње Даре, ученице III разреда основне школе у Вргинмосту. Школски аутобус који је дјевојчицу свакога дана возио у школу и назад, због урушеног моста више не може прометовати, па добар дио пута Дара мора пролазити пјешице, укључујући и пријелаз преко урушеног моста, који се свакога тренутка може стропоштати у набујали поток. Њена мајка Горана Грегл Микулић свакодневно је дочекује испред моста, заједно са још неколицином становника села. Потом опрезно прелазе растурени мост и блатњав шумски пут до куће.

– Дару не смијемо пустити да иде сама јер је то врло опасно. Неколико дана је спавала код пријатељице у Вргинмосту, али сам схватила да тако не може унедоглед, јер тко зна кад ће мост поправити, па Дара сада од моста до куће мора пјешачити. Најгоре је пријећи несигуран и урушен мост, па је увијек чекамо на том пријелазу – објашњава Дарина мајка.

Чим се мост урушио, становници еко-села у шумама Блатуше, обавијестили су полицију, опћинске власти и Комуналац, најприје усмено, а затим и с неколико дописа. У опћини, према њиховим ријечима, код чиновника нису баш наишли на разумијевање. Ипак, након бројних разговора, покушаја и објашњавања, некако су успјели ступити у контакт с повјереницом Владе РХ за опћину Гвозд Сандром Штокић, која их је пажљиво саслушала и обећала да ће у најскорије вријеме проблем покушати ријешити.

– Врло добро сам упозната с проблемом који имају становници еко села у Блатуши и вјерујем да ће се то брзо ријешити. Наиме, постоји други пут, нешто мало дужи, али могуће га је учинити проходним, што ми је потврдио и директор Комуналца. Наложила сам да се тај пут санира како би се могао користити, јер овога тренутка Комуналац не располаже с механизацијом за поправак урушеног моста, а и да има, питање је колико би то дуго трајало и колико би дуго становници били одсјечени од свијета. Најбрже што се може учинити је дакле оспособити алтернативни пут, а то може бити већ за неколико дана – објашњава Сандра Штокић.

Урушени мост проблем је и за остале мјештане Блатуше. Душко Ђанковић с друге стране моста има лагер с дрвима и бави се продајом огријева. Каже да му посао стоји, наруџбе не може испоручивати и помало упада све дубље у проблеме. Његов сумјештан Јован Ђанковић подсјећа.
– Овај мост саградили смо ми мјештани осамдесетих година. Сад је дотрајао и ваља нешто подузети, јер ускоро почињу пољопривредни радови, а обрадива земља и шуме су с друге стране моста – упозорава Јован.

Аутор: Владимир Јуришић; Портал Новости

Извор: Банија Онлине

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: