fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Кристална ноћ у Задру

02. маја, се навршило 33 године од првог великог егзодуса српске заједнице у Хрватској – задарској Кристалној ноћи, када је за 24 сата протерано око 10.000 Срба, а сва њихова имовина, и пословна и приватна, уништена или минирана. Мада је у овом злочину учествовало неколико стотина локалних Хрвата, укључујући и полицајце, нико још није одговарао пред судом
Срушена српска кућа у Задру; ФОТО: Снимак екрана

Овај догађај се може упоредити са Кристалном ноћи из новембра 1938. године, у којој је 15.000 Јевреја пољског порекла протерано из Немачке, каже за “Вести” Саво Штрбац, председник Документационо-информационог центра Веритас.

– У Задру је као повод искоришћено убиство хрватског полицајца у близини места Полача код Бенковца. Међутим, каснији догађаји ће показати да је реч о раније припремљеном плану да се задарска регија потпуно очисти од Срба. У само једном дану опљачкано је и уништено 54 пословних објеката, 19 фирми и још 32 куће чији су власници Срби. Притом, у следећим данима миниране су или демолиране и све преостале куће у власништву Срба – истиче Штрбац.

Дивљање тог 1. маја кренуло је у 10 пре подне, кад је у центру Задра почела да се формира колона аутомобила у којима су се налазили и полицајци, али и “грађани” са чарапама преко главе, наоружани палицама и гвозденим штанглама.

Неколико недеља пошто је Задар опустошен, Окружни суд у Задру формира предмет за кривично дело уништавања и отуђења туђе имовине. Међутим, убрзо га прослеђује суду у Сплиту. Овај предмет се затим прослеђује Војном тужилаштву у Загребу, где стоји у некој фиоци све до 2002. године, када је случај и формално затворен.

– Око 15 сати стиже и десетак аутобуса са младићима који су такође били наоружани моткама и шипкама. Сви заједну се крећу задарским улицама и, певајући усташке песме, ломе све пред собом што је имао префикс српско. Око 17 часова из приградског места Гаженица кренула је највећа и најбоље опремљена група људи ка центру града која је непогрешиво проналазила српске локале. Тога дана је употребљена и велика количина експлозива, који се у то време и у тим количинама налазио једино у поседу полиције, која је тога дана била “невидљива” – истиче Штрбац.

Драган Секуловић, председник избегличког удружења Центар за комуникацију Правда из Параћина, један је од оних Срба који су све то посматрали, а затим 3. маја били присиљени да побегну главом без обзира. Он је спасавао и кћерку која је тада имала само 21 дан.

Саво Штрбац каже да је у Задру 1991. године живело 10.956 Срба, а да их је 10 година касније остало свега 2.382. Та бројка је данас још мања, јер су преостали Срби из овог града последњих деценија масовно прелазили на католичанство. Притом, сваки од њих је од локалног свештеника претходно морао да добије документ да “излази из православне вере”, што је био кључан услов да би формално прешли у католичку веру.

– У тих неколико дана протерано је 10.000 Срба, али то је и даље табу-тема, како за Хрватску тако и за Србију – каже Секуловић, који је до рата у Хрватској у Задру држао најпосећенији кафић, а истовремено се могао похвалити да су му од 13 кумова, 12 Хрвати. Кристална ноћ је била организована акција у којој је полиција пружала заштиту разулареној банди да опљачка и уништи све што је српско.

– Својим очима сам гледао руљу како дивља улицама и руши српске локале и куће, плански и систематично. И моја коноба је тада уништена, а била је илузија да покушам да је одбраним. Како се одбранити од 2.000 или 3.000 људи изобличених од мржње. Ту руљу су предводили локални челници ХДЗ, а полиција их је обезбеђивала. Звао сам телефоном у помоћ своју куму Ингрид Античевић-Мариновић, која је била министар правде, али се правила да ме не чује. Ни тада, ни следећег дана ми се није јавила – присећа се Секуловић, који ни дан-данас не може да врати своју имовину.

– Када одем у Задар видим како неки други људи користе мој локал, живе у мојој кући. Срце хоће да препукне, а ни српски ни хрватски политичари ништа не чине да ми се та имовина врати. Око 20.000 Срба у Хрватској има истоветан проблем мом – не могу да врате своју имовину – наводи Секуловић.

Извор: Српски народни форум

Везане вијести:

Заборављена задарска „Кристална ноћ” | Јадовно 1941.

Линта: Четврт вијека од „Задарске кристалне ноћи“ | Јадовно 1941.

Покренути истрагу за злочине над Србима у Задру | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: