Свјетски обавјештајци све вријеме знали су да Срби нису починили масакр у реду за хљеб у Мискиновој и на Маркалама, изјавио је некадашњи министар унутрашњих послова Српске Републике Босне и Херцеговине Томо Ковач.
– Граната на цивиле у Мискиновој није могла бити испаљена са српских положаја, а масакр на Маркалама припремали су и спровели инжињери намјенске индустрије окупљени око Заима Бацковића, због виших политичких и идеолошких циљева, и то су страни обавјештјаци знали. Терористички напади широм свијета данас оправдавају циљеве сличних идеологија, каже Ковач, у интервју за нашу телевизију.
Ковач каже да је анализом снимка масакра у реду за хљеб 27. маја 1992. у улици Васе Мискина у Сарајеву једноставно доказати да за смрт 26 и рањавање 108 људи није одговорна граната испаљена са српских положаја.
– Постојао је стан Државне безбједности у улици Васе Мискина из којег је направљен статичан снимак и без хаоса и панике под углом од 45 степени. Радован Караџић оптужен је за тај догађај. Одбрана је успјела да докаже да је примитивни МРУД покосио те људе и одустали су од те тачке оптужнице. Остаје питање шта даље раде хашки истражиоци, СИПА, бх Тужилаштво, рекао је Ковач.
За разлику од сарајевске полиције, која није имала на располагању средства за спровођење савршеног злочина, војна намјенска индуструја, према Ковачевој тврдњи, организовала је и много студиозније спровела злочин на пијаци Маркале.
– Инжењери вогошћанске намјенске индустрије окупљени око Заима Бацковића, студиозно су припремали Маркале, а локација је била ближа њиховој конструкцији да је злочин могла изазвати српска граната. Када смо анализирали снимак видјело се и по томе ко се први нашао на Маркалама, препознати инжењери намјенске индустрије, који су били ту, тренутно.Ту имамо међународни фактор који дозвољава злочин над својим народом и исте методе. Имали смо и тада стране обавјештајне службе, које су знале, али су дозволиле да таква политичка борба може да прође, истакао је Ковач.
И за убијених 68 и рањена 144 лица одговорним су означени Срби, а породицама жртава и преживјелим, зарад виших циљева, друга истина, изгледа није потребна.
Ни окупљени на антиратним протестима 1992. у Сарајеву не би смјели знати по чијем налогу је на њих пуцано снајперима. Ковач је и о томе отворено говорио, као и о савјетовању у Мехурићима код Травника, гдје су након доласка на власт Алије Изетбеговића донесени правци дјеловања патриотске лиге, претече тзв. Армије БиХ Сефера Халиловића те зелених беретки и да је као мета постављено све српско, па и хришћанско.
Одговорност је, каже Ковач и на српским актерима ових, али и других догађаја, јер знају, а ћуте. Интервју са бившим
министром унутрашњих послова Републике Српске Томом Ковачом – I дио и II дио.
Извор: Радио Телевизија Републике Српске
Везане вијести:
Протекле 22 године од злочина на пијаци Маркале | Јадовно 1941.
Маркале нису погођене са српских положаја | Јадовно 1941.
Ирски официр: Армија БиХ нациљала Маркале | Јадовно 1941.