Данас се навршава 19 година од отмице новинара Радио Приштине Ђуре Славуја и Ранка Перенића код Ораховца. Представници УНС-а и његовог огранка Друштва новинара Косова и Метохије посјетиће данас мјесто на путу Велика Хоча – Зочиште у општини Ораховац, гдје су Славуј и Перенић посљедњи пут виђени.
На мјесту отмице постављено је обиљежје на којем на српском и албанском језику пише: „Овде су 21. августа 1998. нестали новинари. Тражимо их“. Спомен-обиљежје несталим новинарима до сада је рушено пет пута, а одговорни никада нису пронађени.
Осим овог злочина припадници такозване Ослободилачке војске Косова 6. маја 1999. године код Вучитрна у подножју планине Чичавица отели су и убили Љубомира Кнежевића, новинара приштинског „Јединства“ и дописника „Политике“.
Александар Симовић, новинар и преводилац, нестао је 21. августа 1999. године у Приштини. Дио посмртних остатака Симовића пронађен је у селу Обриње код Глоговца. Фото-репортер Момир Стокућа убијен је 21. септембра 1999. године у породичној кући у центру Приштине, а медијског радника Мила Буљевића отели су припадници ОВК 25. јуна 1999. године недалеко од избјегличког центра у Приштини.
Марјан Мелонаши, новинар српске редакције Радио Косова, нестао је 9. септембра 2000. године у Приштини. На Косову су од 1999. до 2005. године убијени новинари листова „Бујку“ Африм Малићи, „Информатор“ Информативног центра Косова Енвер Маљоку, „Рилиндја“ Шефки Попова и „Бота сот“ Џемаиљ Мустафа, Беким Кастрати и Бардиљ Ајети.
Удружење нпвинара Србије почетком августа објавило је и да је Крист Гегај, уредник у РТВ Приштина, убијен у Истоку септембра 1999. године, три мјесеца по доласку међународних снага, а до овог сазнања УНС-а његовог имена није било ни у једној евиденцији страдалих новинара.
Нико до сада није одговарао ни за једно убиство, односно нестанак новинара и медијских радника на Косову и Метохији.
Извор: СРНА
Везане вијести: