fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Кош: Музејска поставка у Јасеновцу не приказује причу о усташком злочину

https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/stratista/jasenovac/jasenovac-3.jpg

Загреб – Бивши члан Управног одбора Спомен-подручjа Јасеновац Јулиjа Кош упутила jе писмо амбасадорима у Хрватскоj у коме их обавjештава да стална музеjска поставка у Спомен-подручjу приказуjе лажну, ревизионистичку слику некадашњег концентрационог логора Јасеновац, а не приказуjе причу о злочину, преносе агенциjе.

– Основни проблем музеjске поставке jе у томе што су информациjе о историjскоj истини о злочину почињеном у Јасеновцу приказане замагљено, уз систематско избjегавање jасног приказивања иjедне битне информациjе.Ова поставка не приказуjе причу о злочину – наводи се у писму.

Јулиjа Кош каже да музеjска поставка посjетиоцима не нуди одговоре на наjважниjа питања: ко jе починио злочин /усташе у Независноj Држави Хрватскоj од 1941. до 1945./, над киме /над Србима, Јевреjима и Ромима, али и заробљеним партизанима/, те зашто и на коjи начин jе почињен злочин /систематским окрутним масовним убиjањем, заснованом на усташким расним законима и њиховоj општоj политичкоj идеологиjи/.

– Већ више од седам година упорно пледирам на високе државне функционере да нешто учине на исправљању овог проблема. Али, они су, активно или пасивно, одбили утицати на миjењање ове сталне музеjске поставке – каже она.

Јулиjа Кош наглашава да jе jедини могући закључак да и даље нема никаквог интереса за укидање те срамотне сталне поставке, па чак ни да се у сарадњи са независним стручњацима барем исправе наjтежи пропусти.

– Ваше екселенциjе, молим вас да употриjебите своj високи утицаj, те позовете хрватску Владу и Министарство културе да одмах предузму активности у томе правцу – наводи се у писму амбасадорима у Хрватскоj.

Сутра ће пред музеjом у Спомен-подручjу Јасеновац бити одржана годишња званична државна комеморациjа.

Систем концентрационих логора Јасеновац представља jедно од наjвећих стратишта у Другом свjетском рату, у коjем jе између 1941. и 1945. године убиjено 700.000 мушкараца, жена и дjеце, углавном Срба, Јевреjа, Рома и антифашиста без обзира на вjеру и нациjу.

Доња Градина представља наjвеће стратиште у систему концентрационих логора Јасеновац, коjи jе формиран у августу 1941. године, непосредно послиjе проглашења Независне Државе Хрватске.

Од укупног броjа страдалих, у Доњоj Градини jе убиjено 366.000.

Усташко-фашистичке снаге Анте Павелића у концентрационом логору Јасеновац и наjвећем стратишту у Доњоj Градини проводили су геноцид над Србима Јевреjима и Ромима, ради стварања етнички чисте НДХ.

Јасеновачка страва траjала jе од августа 1941. године, па све до 22. априла 1945. године.

На дан пробоjа логораша 22. априла 1945. године у логору Јасеновац била су затворена 1.073 логораша. У пробоj jе кренуло њих 600, а преживио jе 91 логораш.

Иако су након Другог свjетског рата у свим земљама фашистичке коалициjе концентрациони логори претворени у мемориjале, као опомена човjечанству, у Јасеновцу су сви обjекти срушени и обрисани су трагови усташког злочина.

Извор: ГЛАС СРПСКЕ

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: