У Подгорици би у сриједу и четвртак, 7. и 8. јуна, требало да буде одржан пети састанак Мјешовите католичко-православне комисије о лику и дјелу кардинала Алојзија Степинца прије, за вријеме и послије Другог свјетског рата.
Према почетном плану ово би требало да буде посљедњи састанак комисије.
Tема састанка у Подгорици би, како је раније најављено, требало да буде „Надбискуп Степинац и комунистички прогон од 1945. до 1960.“.
Састанци комисије су затворени за медије, а њени чланови су се обавезали на ћутање до окончања дијалога.
Међувјерска комисија је формирана на иницијативу папе Фрање. Он је на тај начин практично зауставио канонизацију Степинца и затражио да се о томе поведе дијалог са Српском православном црквом.
Ватикан је за координатора комисије именовао предсједника папског вијећа за историјске науке Бернара Ардира.
Претходно се Српска православна црква успротивила намјери Католичке цркве у Хрватској да Степинац буде проглашен свецем.
О личности Степинца и његовом ставу према усташком режиму Анте Павелића двије цркве имају различите ставове.
Претходни састанак је одржан у Пожеги, у Хрватској, 20. и 21. априла о теми „Однос надбискупа Степинца према Српској православној цркви од 1941. до 1945.“.
Неизвјесно је да ли ће подгорички састанак бити посљедњи с обзиром да је било неких сигнала да би комисија могла да настави рад чак и у наредној години због недоступности ватиканских архива.
Његова светост патријарх српски Иринеј изјавио је раније да је недоступност ватиканских архива о Степинцу тренутно највећи проблем у раду комисије.
Први састанак комисије одржан је у јулу прошле године у Ватикану.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Тема засједања Мјешовите комисије судски процес против …
Најтежа рунда разговора о Степинцу | Јадовно 1941.
Комисија: Степинац знао за покрштавање, наставак разговора у …