Deljenje lekcija o prošlosti uvek je najlakše, ali treba prvo krenuti iz vlastitog dvorišta. Pogotovo ako te lekcije dolaze iz Hrvatske.
U SRBIJI i dalje nema političke volje za suočavanjem sa prošlošću, tvrdi šefica hrvatske diplomatije Marija Pejčinović Burić, što neki tumače i diskretnom najavom moguće nove hrvatske blokade u pregovorima Srbije i Evropske unije.
Ne prve, jer Hrvatska je i do sada u više navrata blokirala komšije, uz sve zvučne najave kako će zdušno podržavati put Srbije u ujedinjenu Evropu.
Da ta konstatacija dolazi od Angele Merkel, nemačke kancelarke, koja je ceo svoj život kroz bavljenje politikom imala sasvim jasan, krajnje kritičan stav o nemačkoj prošlosti i najcrnjem vremenu nacizma, moglo bi se razgovarati, ali dolazi od ministarke čija se vlada i dalje nije odredila prema vlastitoj prošlosti, onoj iz vremena zločinačkog režima Ante Pavelića.
Jer da je to Hrvatska uradila već bi davno bilo zakonski zabranjeno isticanje svih ustaških simbola, kao i pozdrav „Za dom spremni“, kao što su to uradile Austrija i Nemačka. Ali, Hrvatska uporno stavlja pod tepih vlastito suočavanje sa prošlošću, otvarajući bolne rane za sve one koji su bili žrtve ili za njihove potomke iz vremena takozvane Nezavisne Države Hrvatske.
Deljenje lekcija o prošlosti uvek je najlakše, ali treba prvo krenuti iz vlastitog dvorišta. Pogotovo ako te lekcije dolaze iz Hrvatske, i na Međunarodni dan ljudskih prava, dok je istovremeno u Zadru danima bio ispisan nepismen grafit „Ubi Srbina“. Kojeg je neko, ali ne „vlast“, gle čuda, prepravio u „Ljubi Srbina“. Očito postoje oni kojima je dosta stalnog okretanja u prošlost, pa i delenja lekcija „onima drugima“. Jer i Srbi i Hrvati imaju bolna sećanja na prošlost, ali i preku potrebu da se napokon okrenu budućnosti.
Autor: Jurica Kerbler
Izvor: Večernje novosti
Vezane vijesti:
Zadar: Prepravio grafit „Ubi Srbina“ u „Ljubi Srbina“ (FOTO)