fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Kokot: Ništa se ne radi po pitanju traženja nestalih Srba

Predsjednik Organizacije poginulih boraca i zarobljenih civila Istočno Sarajevo Milka Kokot izjavila je da se po pitanju traženja nestalih u BiH ne radi ništa, ni u sudstvu, ni u tužilaštavu, kao ni u Institutu za nestala lica BiH.

Sjednica Odbora porodica zarobljenih boraca i nestalih civila Republike Srpske Foto: SRNA
Sjednica Odbora porodica zarobljenih boraca i nestalih civila Republike Srpske Foto: SRNA

Ona je naglasila da su porodice nezadovoljne neodgovornim odnosom i neradom istitucija koje „moraju biti odgovorne i osjećajne prema tim porodicama, jer one izumiru“.

„Već 26 godina tražim svoje najbliže i sutra mogu umrijeti, a iza mene nema ko da traži moga brata i oca, jer mi je porodica uništena. Vrijeme čini svoje, a oni u tome vremenu love u mutnom“, rekla je Kokot nakon sjednice Odbora porodica zarobljenih boraca i nestalih civila Republike Srpske, na kojoj se govorilo o problemima u procesu ekshumacija i identifikacija.

Ona tvrdi da se ne može govoriti ni o kakvom pomaku u traženju nestalih, ako se u godinu dana identifikuje osam građana BiH, a samo se u Sarajevu traži 170 Srba.

„U našoj kosturnici Miljevići ima 370 neidentifikovanih tijela, što znači da se samo traži DNK analiza, pa se postavlja pitanje zašto se ona ne uradi da bi porodice našle svoje namilije i mir“, zaključila je Kokot.

Predsjednik Odbora porodica zarobljenih boraca i nestalih civila Republike Srpske Marko Grabovac smatra da se proces traženja nestalih mora ubrzati.

„Srpske i druge porodice su nezadovoljne, jer je bilo zastoja u ekshumacijama i identifikacijama, kao i samog procesa traženja nestalih u BiH. Tražili smo da se proces traženja uzme u prioritet, smatrajući da svi odgovorni moraju uraditi svoj dio posla“, dodao je Grabovac.

Član Kolegijuma direktora Instituta za nestala lica BiH Nikola Perišić tvrdi da je došlo do određenih pomaka u procesu nestalih, kada se poredi prvih šest mjeseci ove i prošle godine.

„Uzet je znatno veći broj koštanih uzoraka na osnovu revizije koja je rađena u spomen-kosturnicima i mrtvačnicama, urađen je i znatno veći broj ekshumacija“, dodao je Perišić.

On smatra da je ključni problem u ovom procesu nedostatak relevantnih informacija o pojedinačnim i grupnim grobnicama, ali i nepristupačan teren na kome se nalaze.

„Dolaskom vršioca dužnosti glavnog tužioca BiH Gordane Tadić, ovaj proces ide ubrzanim tempom i izmještanjem DNK labaratorije može se očekivati znatno veći broj identifikacija i ekshumacija“, smatra Perišić.

Prema njegovim riječima, Republika Srpska traga za 1.196 nestalih.

Izvor: SRNA

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: