Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić rekao je Srni da je Centar formirao bazu podataka u kojoj je do sada uneseno oko 800 dosijea sa kompletnom pratećom dokumentacijom o stradanju žena srpske nacionalnosti u proteklom ratu.
Prema njegovim riječima, dosadašnje aktivnosti na ovom pitanju pokazale su da mnoge organizacije i institucije posjeduju podatke o ženama srpske nacionalnosti žrtvama rata, ali da su ti podaci nepotpuni i da zahtijevaju ozbiljniji analitički prostup.
„Cilj naših aktivnosti je prikupljanje arhivske građe i analiza informacija i podataka o svim aspektima stradanja žena srpske nacionalnosti tokom proteklog odbrambeno-otadžbinskog rata, te analiza načina uzroka i posljedica stradanja s ciljem adekvatnog planiranja i programiranja razvojnih aktivnosti pomoći ženama žrtvama rata“, rekao je Kojić.
On je naglasio da je s ciljem razbijanja nametnutog stereotipa, kao i pronalaženja i procesuiranja ratnih zločinaca, te rehabilitacije, resocijalizacije i svake pomoći ženama žrtvama rata, Centar od prošle godine preuzeo niz aktivnosti.
Konkretne aktivnosti prikupljanja i analize dokumentacione i arhivske građe o ženama srpske nacionalnosti žrtvama rata, prema njegovim riječima, počela u septembru prošle godine, a biće nastavljene i u narednom periodu.
Predsjednik Udruženja žena žrtava rata Božica Živković-Rajilić rekla je Srni da su dosadašnje baze podataka o žrtvama rata bile zajedničke i za žene i za muškarce i djecu, a da su miješane i vojne i civilne žrtve.
„Samim podacima o žrtvama, mi ostvarujemo 90 odsto ciljeva našeg udruženja i naših potreba“, rekla je ona.
Vezane vijesti:
OBILjEŽENA 17. GODIŠNjICA EKSHUMACIJE SRPSKIH ŽRTAVA
Banija, 26.07.2014., Godišnjica tragične akcije ”Žaoka” u donjem Pounju
ŽARKOVIĆ: HRVATSKA PRIKRIVA ZLOČIN U PAKRAČKOJ POLjANI