Хрватски историчар Хрвоје Класић истиче да су Хрвати и Срби кроз историју имали периоде добрих односа и сарадње и сматра да је пропуштена прилика да Србија и Хрватска заједно организују изложбу о Јасеновцу у УН.
Он подсјећа да су Срби и Хрвати градили Југославију, „иако политичке и интелектуалне елите свим силама данас желе приказати да та држава никад није постојала“.
„Хрвати у Југославију улазе зато што им је то у том тренутку било најбоље могуће рјешење и дугорочни спас – и територијални, а, вјероватно, и национални“, каже Класић.
Он указује на чињеницу да се хрватско-мађарски и хрватско-аустријски односи наводе као значајно веће и позитивне ствари, а истина је да је негативан однос Мађара и Аустријанаца према Хрватима дуго трајао.
Класић наглашава антифашистичку борбу Хрвата и Срба против окупатора и њихових колаборациониста, процесе модернизације у којима је грађено напредније друштво и држава „која је била много важнији међународно-политички субјекат него што ће ове двије државе /Хрватска и Србија/ самостално икада бити“.
„Можда око догађаја из деведесетих година прошлог вијека нећемо још неко вријеме имати консензус, али мислим да је управо Јасеновац могао бити одличан симбол и да су Хрватска и Србија заједнички могле направити ту изложбу и суочити се са прошлошћу око нечега што не би требало бити спорно“, истиче Класић.
Он указује да у Хрватској још увијек постоје улице назване по Милету Будаку, који је потписао законе по којима су људи слати у Јасеновац.
Класић за портал „Нет“ /net.hr/ наводи да од сусрета предсједника двије земље Колинде Грабар Китаровић и Александра Вучића очекује да државници укажу на позитивна искуства хрватско-српских односа.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Хрватски историчар Класић: Право је да се говори о 200.000 …
Степинац није био ратни злочинац, али није светац | Јадовно …