Иван Клаjн
Језик коjим говоре Бошњаци може да се зове бошњачки, по народу, а никако „босански“, по држави, истакао jе Иван Клаjн, предсjедник Одбора за стандаризациjу jезика Српске академиjе наука и уметности (САНУ).
Коментаришући оштру реакциjу Бошњачке академиjе наука и уметности (БАНУ) из Новог Пазара након што jе САНУ обавиjестио jавност да бошњачки или „босански jезик“ лингвистички не постоjи, Клаjн истиче да jе САНУ у том саопштењу обjаснио позициjу jезика, да томе нема шта да се дода и да што се тиче тог питања нема ништа неjасно.
„Ми смо издали саопштење и ту нема шта да се дода. Језик може да се зове бошњачким, али ниjе различит од српског или од хрватског. Може да се зове по народу коjи га говори, али не по држави“, рекао jе Клаjн за „Блиц“.
На тврдње санџачког муфтиjе Муамера Зукурлића – да су кориjени „босанског“ jезика садржани у „Босанско-турском риjечнику“ из 1631. године, односно на оцjене Бошњачког националног виjећа – да jе „босанским“ писана Повеља Кулина Бана из 1189. године, Клаjн jе рекао да jе све то застарjело и данас не важи.
Бошњачки, посебно под именом „босански jезик“, лингвистички не постоjи, па државне институциjе Србиjе и Републике Српске мораjу тога бити свjесне и у складу са тим мораjу и дjеловати – одлука jе водећих стручњака из Одбора за стандардизациjу српског jезика.
Везане виjести:
БОШЊАЧКИ/БОСАНСКИ ЈЕЗИК ЛИНГВИСТИЧКИ НЕ ПОСТОЈИ …
Срби убиjаjу српски jезик – Jadovno 1941.
СРБЕ ЖЕЛЕ ПРЕВЕСТИ У „БОСАНСКИ НАРОД“ – Jadovno 1941.