НОВИ САД, (СРНА) – Профашистички фестивал „ЕМИ
Табор“ и ове године биће организован у Кањижи, а специjални гост биће Жолт Зетењи, адвокат команданта злогласне „Новосадске рациjе“ Шандора Кепира, под чиjом jе командом jануара 1942. године у Новом Саду и околини убиjено више хиљада недужних људи, претежно српске и jевреjске националности.
Новосадски Радио 021 jавио jе да ће фестивал бити одржан у Кањижи од 6. до 8. jула.
Воjвођански „ЕМИ Табор“ само jе дио традиционалног марша против Триjанонског споразума, коjи у Будимпешти организуjе покрет „64 жупаниjе“ сваког 4. jуна.
У оквиру фестивала „Јужне мађарске региjе“, како мађарски екстремисти називаjу Воjводину, поред Зетењиjа, говориће и предсjедник Њемачког народног савеза у покраjини Рудолф Ваjс.
Ваjс ће говорити о злочинима коjе су партизански борци починили над подунавским Немцима у периоду од 1944. до 1945. године.
Истовремено, историчари Ференц Зетењи-Чукаш и Иштван Пинтер одржаће предавање о Миклошу Хортиjу, регенту коjи jе за вриjеме Другог свjестког рата владао квислиншком Мађарском а кога Мађари са поносом називаjу „витезом“.
Хорти jе директно одговоран за стравичне злочине над Србима и Јевреjима, као и осталим народима коjе jе мађарска окупациона воjска починила 1941. и 1942. године, прво у jужноj Бачкоj, а потом у Новом Саду у „Рациjи“.
Радио 021 наводи да ће на овогодишњем „ЕМИ Табору“ бити риjечи и о реституциjи у Србиjи, о чему ће говорити Томаш Гауди-Нађ, истакнути члан мађарске десничарске странке „Јобик“.
Гауди-Нађ ће том приликом „обjаснити“ учесницима скупа зашто Мађари инсиситираjу да се поjам „Воjводина“ замиjени мађарским риjечима „Јужна мађарска региjа“.
Поред предавања, на овогодишњем „ЕМИ Табору“ наступиће и ведете мађарске националистичке музике, попут бендова „Стратегиjа“ и „Романтикуш еросак“, коjи су познати по
сарадњи са међународном неонацистичком организациjом „Крв и Част“.
Триjанонски споразум jе закључен 4. jуна 1920. године у палати Триjанон у француском Верасаjу. У питању jе jедан од мировних споразума коjим jе завршен Први свjетски рат.
Одредбама тог споразума Мађарска jе изгубила двиjе трећине териториjе, коjа jе подиjељена између Аустриjе, тадашњих Чехословачке и Југославиjе, као и Румуниjе.