arrow up

Две деценије од нестанка двојице новинара на КиМ

Родбина и колеге Ђуре Славуја и Ранка Перенића још једном су се подсетили којим путем су пошли на задатак са кога се нису вратили Између села Зочиште и Велика Хоча код Ораховца обележено је двадесет година од нестанка Ђуре Славуја и Ранка Перенића, новинара РТВ Приштина. Пошли су да истраже шта се десило са монасима манастира Зочиште, које је отела, па потом пустила Ослободилачка војска Косова. Скренули су путељком у винограде, где су отети и од тада им се губи траг. Остали су узалудни напори да се дозна нешто више о њиховој судбини. – Ово није само питање правде, ово је питање да ли смо ми пристали и да ли

27 година од убиства Цапрашких Срба

Данас се навршава 27 година од убиства 15 и рањавања више десетина српских цивила у цапрашким селима на подручју Сиска, за које нико није кривично одговарао, саопштено је из Документационо-информационог центра “Веритас”. Из “Веритаса” подсјећају да су 22. августа 1991. године у раним јутарњим часовима, припадници МУП-а и зенги у транспортерима са ознакама ЈНА протутњали кроз српска села Блињски Кут, Кињачка, Брђане, Чакале, Блињска Греда, Бестрма и Трњани насумице пуцајући на локално становништво, а да су их у њиховом крвавом походу зауставили мјештани села Брђани, који су се, чувши пуцњаву кроз друга села, на брзину организовали и поставили успјешну засједу. Након што је убијено 15 српских цивила, Срби из цапрашких

20 ГОДИНА ОД НЕСТАНКА СРБА: Породице још чекају вест о новинарима

Две деценије од нестанка Ђуре Славуја и Ранка Перинића на Космету. Отели их припадници тзв. ОВК, али за то нико није одговарао. Тешко је две деценије живети у неизвесности и ишчекивању најцрњих вести. Али подједнако је тешко сазнање што нико ништа није предузео да разјасни судбину мога супруга и његових колега, несталих новинара на Космету. Јасно је да међународна заједница која је била надежна за то, није желела да учини ништа да пронађе и казни киднапере а косовске власти још мање. Овим речима Снежана Перинић (55) описује како се осећа после двадесет година од нестанка супруга Ранка Перинића (39) који је са колегом Ђуром Славујем (35) отет када је кренуо

Божо је видео тек рођену ћерку, па убијен од снајпера ОВК: 19 година касније …

Смртоносни хици погодили су га право у срце, након што је његова чета упала у заседу терористичке ОВК. Непуне три недеље пошто му је рођена ћерка Анђела, полицијски резервиста Божо Петковић, хицима из снајперске пушке припадника ОВК убијен је 19. априла 1999. године за време НАТО бомбардовања и то у селу Орлате на Косову. Регион препун паравојних кампова! Застрашујући подаци српских безбедњака откривају: Овде се позива на нови рат против Срба. Смртоносни хици погодили су га право у срце, након што је његова чета упала у заседу терористичке Ослободилачке војске Косова. Искрварио је после неколико минута и издахнуо на рукама најбољег друга. Његова супруга Јасмина, тешко је поднела губитак супруга,

Патријарх Иринеј о Косову: Не смемо да предамо свету земљу — нека је окупирају

Патријарх српски Иринеј оценио је да се питање Косова и Метохије не сме решавати на брзину, те да Србија не сме да одустане од борбе да сачува тај део своје територије. У беседи на Светој архијерејској литургији у цркви Преображења Господњег на Видиковцу, патријарх српски Иринеј рекао је да се Космет, са српским народом и његовим светињама, не може препустити на милост и немилост онима који су до јуче све рушили и затирали. Препис дела беседе патријарха Иринеја о Косову и Метохији преносимо у целости: Данас, када смо овако дивно сабрани, не могу, браћо и сестре, да не проговорим неколико речи о нашем Косову, о нашој благословеној земљи, о нашем Јерусалиму, који је угрожен више него икада у својој историји, о нашим светињама на Косову и Метохији, почевши од Пећке Патријаршије, Дечана,

Питање несталих пред новим изасланицима

Питање несталих у ратовима деведестих, једно је од најтежих у односима Србије и Хрватске. Њиме ће се убудуће бавити и специјални изасланици председника обе државе. Њихов циљ је усклађивање података и уједињење свих државних институција око проблема несталих. Могу ли у томе да постигну успех који нису државне комисије и политичари? “Зна се ко их је побио, како су побијени, све се зна, само се не зна где су тела покопана”, рекла је Мира Деветак.   http://www.rts.rs/upload/storyBoxFileData/2018/08/20/12065514/nestali-180818.mp4 Зато су и 23. пут пред годишњицу Олује породице несталих тражиле исте одговоре. Трагаће убудуће за њима и специјални изасланици председника. Са хрватске стране, градоначелник Осијека Ивица Вркић, са српске Веран Матић –

Конзуларна канцеларија Србије: Желимо да створимо услове за останак младих у Херцеговини

Генерални конзул Србије у Бањалуци Владимир Николић рекао је Срни да канцеларија у Требињу, осим пружања конзуларних услуга становницима, посебну пажњу поклања унапређењу привредне, културне, образовне, медицинске и других видова сарадње овог дијела Републике Српске са Србијом с циљем стварања услова да млади остају на овим просторимa. „Тренутно је у фокусу конкретизација економске сарадње која је препозната у пројекту ‘Херцеговачка кућа’, односно пружање помоћи у организовању производње аутохтоних пољопривредних производа који би се могли пласирати на тржиште Београда“, рекао је Николић и подсјетио да је Конзуларна канцеларија Генералног конзулата Србије Бањалука са сједиштем у Требињу отворена у априлу. Он је истакао да ће таквим приступом бити омогућено запослење значајног броја

Бојанић: Виђење Косметског проблема из другог угла

Српска рана,  Косово и Метохија… да мало сагледамо проблем кроз историју, чињенице и наше комунистичке грешке, које видим да слабо ко помиње. Једно је сигурно,  да нам нико није крив, до нас самих, нисмо били сложни, нисмо сагледали опасност, ми смо га својом ћутњом одавно изгубили (али и враћали), за време док је у Србији 80 посто људи носило књижицу КПЈ, тада као да смо били омађијани (ослепљени Титовим комунизмом).  Али, Космет је наш и биће увек наш (мимо било каквих споразума, споразума је било и биће), пошто је та земља српском крвљу натопљена, сваки камен под земљом је клесан српском руком…  о манстирима не бих… ту је реч Метохија (Метох

Милева Комленовић

23 године од НАТО бомбардовања: Српска броји жртве осиромашеног уранијума

Од 2008. године до данас само у општини Калиновик, која има око 2.000 становника, од болести које се доводе у везу са Нато бомбардовањем Републике Српске умрло је 56 људи, а са неким од облика малигног обољења тренутно се бори још њих 24. Начелник општине Калиновик Милева Комленовић рекла је за београдску „Политику“ да су то људи који имају од 30 до 60 година, али да су ризику од канцерогених обољења, као посљедице бомбардовања радиоактивним бомбама, изложени и њихови потомци, као и сви они који су касније дошли да живе на овом подручју. Она је навела примјер једне обољеле двадесетпетогдишње дјевојке која је имала само двије године када је у

Преображењски апел против отуђења, разграничења и поделе КиМ

О празнику Преображења Господњег 6/19 августа ове године, сви парохијски свештеници и свештенослужитељи, игумани и игуманије са целокупним монаштвом Епархије Рашко-призренске, предвођени својим Архипастиром Епископом Теодосијем, једногласно су упутили АПЕЛ за Косово и Метохију, којим се подржава Порука Светог Архијерејског Сабора СПЦ о Косову и Метохији, усвојена на овогодишњем мајском заседању Сабора у Београду и одговорни политички представници позивају да заштите наш народ и вековне српске светиње Својим потписима игумани и игуманије 20 манастира, који броје укупно 120 монаха и монахиња, као и 70 парохијских свештеника и свештенослужитеља својеручно су потписали овај заједнички АПЕЛ. За оправдано одсутне, уз њихову сагласност, Апел су потписали од њих опуномоћени свештеници. И овом приликом,

© Wikipedia / Roberta F.

Нови скандал у Хрватској: „Ојкају они који су пуцали по нама“

Хрватску потреса нови скандал у чијем центру су се нашле — ојкаче! То да ратни ветерани Петриње траже да се забрани наредни, 3. Фестивал ојкања, који се већ традиционално одржава крајем августа у њиховом граду, не би било чудно, да тај специфични музички израз управо Хрватска није ставила на Унескову листу угрожене нематеријалне баштине. Координација удружења ратних ветерана Петриње успротивила се, наиме, одржавању Фестивала ојкача, зато што ту манифестацију организује Српско културно друштво „Просвјета“. И иначе, српско-хрватска дебата по разним питањима није окончана ни када је реч о „власништву“ над тим начином певања. Хрватска је 2010. године успела да га стави на листу Унеска, а књижевник Ненад Грујичић, Крајишник који живи у Панчеву, аутор Антологије крајишких ојкача, указао је, у истоименом есеју, да

Убице породице Олујић не желе да плате одштету

Убице које су у фебруару 1992. године у мјесту Церна у Хрватској измаскрирале српску породицу Олујић не желе да плате одштету и тврде да хрватско Министарство одбране крије документе који откривају двоструку линију командовања током посљедњег рата. Према наређењу Tомислава Мадија, Марио Јурић, Зоран Поштић и Давор Лазић обукли су униформе ЈНА да би их Олујићи пустили у кућу, а онда их изрешетали и покупили све вриједне ствари. Јурић и човјек којем се зна само надимак “Босанац” убили су петнаестогодишњу Милену Олујић и њеног дванаестогодишњег брата Марка, те њихове родитеље Радомира и Аницу. Радомир Олујић, који је био шеф самопослуге у Церни, погођен је са десет метака. Шест пројектила погодило

Хрватски историчар Горан Шарић: Пристојни народи славе када победе себи једнаке

Да сам се плашио претњи или се водио материјалистичким интересима, сад бих седео у Kатоличкој цркви. Хрватски историчар, теолог и жесток критичар политичких елита у Хрватској и на Балкану ових данас борави у Србији. Његова породица, која живи у Ријеци, добила је претње смрћу од хрватских националиста пошто је јавно рекао да не прославља „Олују“ јер је Хрватска у њој очистила саму себе од свог народа. – Мој рад би се у Хрватској могао назвати „Све што никад нисте хтели знати о себи, а имали сте кога питати.” Није ово ни први, ни задњи пут да ми прете. На то сам већ навикао. Интелектуалац је по дефиницији човек који се

Академик Матија Бећковић

Патња

Патријарх Павле је често причао Шта је њему испричао неки Србин Док је био рашко-призренски епископ У време турског зулума Састали су се онамошњи Срби И договарали шта да чине Ово се више не може подносити Догорело је до ноката Ајде да се потурчимо И данемо душом А неко рече Ајде да још мало причекамо Не прође дуго А дође 1912. година И српска војска уђе у Приштину Опет се састадоше они исти људи А један ће рећи Ау браћо Да оно учињесмо Пропаде нам онолика патња А тек нама Пише: Матија Бећковић Извор: Искра Везане вијести: Матија Бећковић: Извињење Матија Бећковић: Лишени живота и смрти Матија Бећковић: О тријумфу

Printskrin: Youtube

“Док моја нога не крочи на Маглај, ја не идем одавде”: Сећање на Споменка (14) хероја који је положио живот за Српску (ВИДЕО)

Да је преживео, Споменко би данас напунио 40 година. Споменко је имао само 14 година када је као војник Републике Српске тешко рањен на ратишту, а од повреда ускоро преминуо. У рату је изгубио све, а војска му је постала породица. Да је преживео, данас би напунио 40 година. “Док моја нога не крочи на Маглај, ја не идем одавде”, говорио је када је добио могућност да изађе из ратног ужаса и свој дечачки живот настави у Паризу. Није дочекао да се врати у свој Маглај… Споменко Гостић је био и најмлађи одликовани борац Војске Републике Српске  у Одбрамбено-отаџбинском рату. Погинуо је 20. марта 1993. године приликом напада муслиманских снага на планину Озрен. За своје заслуге је

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.