SPLIT, 20. MAJA /SRNA/ – Knjiga splitskog istoričara Dragana Markovine „Između crvenog i crnog – Split i Mostar u kulturi sjećanja“ izaziva veliku pažnju i kontroverze, jer detaljno pokazuje razmjere uklanjanja antifašističkih i jugoslovensih obilježja u tim gradovima, a naročito Splitu. Knjiga „secira“ društvena i politička previranja sa posebnim naglaskom na radikalne promjene simbola, spomenika, imena ulica i trgova.
U knjizi je navedeno da su samo u Splitu nakon 1991. godine promijenjena imena 103 ulice.
U tom vremenu na teritoriju Hrvatske bilo je uništeno ili oštećeno čak 80 odsto antifašističkih spomenika. Radilo se o sveobuhvatnom obračunu i politički motivisanom brisanju memorije.
Markovina u knjizi navodi čitav niz slučajeva potpunog brisanja nasljeđa i simbola, od negiranja antifašističkih korijena „Slobodne Dalmacije“ i Fudbalskog kluba Hajduk, do eliminisanja splitskog brenda „Jugoplastike“.
Na promociji knjige u splitskoj kinoteci „Zlatna vrata“ pominjani su slučajevi preimenovanja ulica u Splitu – tako je nastala ulica Mila Budaka (ustaškog glavešine), za koju je istaknuti „pravaš“ Luka Podrug jednom prilikom u Gradskom vijeću rekao da je to ulica „književnika“ Mile Budaka.
Na tu konstataciju reagovali su drugi odbornici i upitali da li će onda u Splitu jednu ulicu posvetiti „slikaru“ Adolfu Hitleru?
Knjiga se bavi i ideološkim promjenama naziva tokom socijalističkog režima, ali konstatuje i izvjesne razlike.
Nekadašnji uerdnik „Ferala“ Viktor Ivančić ocijenio je da su osamdesetih godina na snazi bile totalitarne zakonske odredbe koje su branile slobodu govora, medija i izražavanja, ali su pravila igre bila jasna i obračun sa neistomišljenicima odvijao se daleko od očiju javnosti.
S druge strane, „u novom, slobodnom demokratskom sistemu“ imamo isto tako rigidne metode kontrole medija, s time da su ljudi dodatno javno žigosani u ambijentu pogodnom za linč , navodi Ivančić.
Promocija Markovine knjige izazavla je i polemike oko rada splitskog gradonačelnika iz redova SDP-a Ive Baldasara.
On je na Dan pobjede nad nacizmom u Splitu prisutvovao otkrivanju spomenika nastavljačima „bojne“ ustaškog crnokošuljaša Bobana, što je u dijelu hrvatske javnosti doživljeno kao sumrak SDP-a i pobjeda neo-fašizma.