Варшава — Лидер пољске владајуће конзервативне странке Право и Правда Јарослав Качињски изјавио да је вредело сукобити се са Израелом и САД поводом закона о Холокаусту.
По том новом закону затвором се кажњавају оптужбе да су Пољаци као народ и Пољска као земља саучесници у Холокаусту јер Пољска не може да допусти да данак за немачке ратне злочине плаћају Пољаци.
„Вредело је да због измена Закона о Институту памћења народа изложимо ризику односе са Израелом и САД. До сада нисмо имали никакву историјску политику у заштити угледа Пољске и историјске истине. Требало је почети од нечега. Из последњег спора може да изадје и нешто добро. Масивно је пренета порука да то нису били пољски концентрациони логори, већ немачки“, казао је Качињски у интервјуу провладином недељнику До жечи.
Измене закона о ИПН које уводе казну затвора до три године за било какво приписивање учешћа пољском народу и пољској држави у ратним злочинима током немачке окупације Пољске усвојене у пољском парламенту 2. фебруара у Израелу, САД али и Европи схваћене су као покушај да се спречи било какво помињање злочина Пољака над Јеврејима, антисемитизма посебно на пољском селу и погрома којих је било, чак и после рата 1946. године у граду Кјелце.
На инсистирање Израела који је још пре више од годину дана изнео замерке и упозорио да ће Јевреји који су преживели холкауст то схватити као забрану да говоре да су се плашили да их не побију или изруче Немцима и пољски суседи, у закон је унета одредба да се казне не односе на уметнички израз и научно истраживање.
„Тај пројект не служи да се ограничи научно истраживање. Или да се прича да Пољаци уопште нису убијали Јевреје или да шаљемо у затвор Јевреје који би рекли да су њихове блиске убили пољски сељаци. Никада то нисмо порицали, јер би то било порицањестварности. Али, молим, треба памтити да се то дешавало на огромном таласу криминала у време Другог светског рата. Јевреји су били жртве бандита чешће, јер су били најбеспомоћнији, често су имали имовину а Немци су стварали такву атмосферу која је свим деморалисаним елементима давала храброст за таква дела“, казао је Качињски.
Лидер пољске владајуће странке изјавио је да се не сме допустити да Пољаци и Пољска плаћају данак за злочине који су извршили Немци и похвалио што су поводом тог спора око пољског закона и шеф немачке дипломатије Зигмар Габријел и током викенда Немачка канцеларка Ангела Меркел поновили да концентрациони и логори смрти попут Аушвица нису били пољски већ немачки логори а да Немачка преузима сву одговорност и за ратне злочине и Холокауст.
Оштру замерку Израела, САД и јеврејских организација и у Пољској и широм света да су прописи непрецизни и казна затвора додуше не прете научницима и уметницима али се већ излаже ризику сваки новинар који напише чланак о антисемитизму или неким злочинима Пољака над Јеврејима, Качињски је одбио упозоривши да није само у питању фраза „пољски концентрациони логори“.
„Не можемо да се ограничимо само на израз ´пољски логори´ јер би то отворило пут даљим неоснованим оптужбама. Већ сада падају оптужбе о некаквим стотинама хиљада наводних злочина Пољака. Морамо против тога да се бранимо“, казао је Качињски.
Председник Пољске Анџеј Дуда упркос протестима и апелима из Израела, САД и од Јевреја шриом света потписао је контроверзне измене закона али је истовремено затражио од Уставног суда да провери да ли не угрожавају слободу говора и право Јевреја који су преживели Холокауст да сведоче и о онима Пољацима који су из похлепе, због новца, за шта у пољском језику постоји посебан израз „шмалцовњик“, уцењивали, пљачкали, изручивали Јевреје немачким окупаторима или их убијали сами.
(Бета)
Извор: Б92
Везане вијести:
Протест преживелих у холокаусту испред амбасаде Пољске у Израелу
Дуда потписује приједлог закона о Холокаусту
Пољска отказала посјету израелског министра
„Очекујемо помоћ савезника у заштити истине о Холокаусту“
Варшава неће ограничити дебату о Холокаусту