Malo koga je hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović uspela uveriti u svoju iskrenost kada je polagala antifašističku zakletvu i osuđivala ustaške zločine. Kitarovićeva je, zapravo, tokom svog predsedničkog mandata činila sve suprotno od toga – slikala se sa ustaškom zastavom, branila kontroverznog pevača Marka Perkovića Tompsona, odlikovala čelnika proustaškog pokreta… a izjavom da je „Za dom spremni“ stari hrvatski pozdrav izazvala je salve osuda iz celog regiona.
Svi još pamtimo priču o srpskim čokoladicama koje je Kolinda Grabar Kitarović u paketiću sa ostalim slatkišima „nehotice“ delila đacima na Dan dubrovačkih veterana, a onda se branila da o tome ništa nije znala. Gledano iz sadašnje perspektive, hrvatska predsednica sasvim sigurno je govorila istinu, jer sve ono što što će kasnije uslediti jasno pokazuje da, da se ona pitala, hrvatska deca nikada ne bi jela ništa što dolazi iz Srbije.
Duga je lista njenih „ispada“ i koketiranja sa ustaštvom i ekstremnim nacionalizmom u Hrvatskoj, koji je, naročito od dolaska nove hrvatske vlade, u alarmantnom porastu.
Slede samo neki od incidenata u kojima je Kolinda Grabar Kitarović direktno učestvovala ili ih je na svoj način podržala i podsticala.
Kako je „Za dom spremni“ postao „stari hrvatski pozdrav“
U jeku skandala oko uklanjanja ploče HOS-a u Jasenovcu, na kojoj stoji ustaški pozdrav „Za dom spremni“, hrvatska predsednica imala je svoj trenutak. Ona je, naime, iznela svoj stav, suprotan uglednim hrvatskim povjesničarima i srpskim istoričarima, koji tvrde da je taj ustaški pozdrav skovao lično Ante Pavelić, za šta postoje i pismeni dokazi.
– Ja nisam istoričar, ali moj stav o tome je jasan. „Za dom spremni“ je stari hrvatski pozdrav, koji je kompromitovan u vreme ustaških vremena – navela je Kitarovićeva, iznoseći „svoj stav“ i ne mareći za navode i dokaze sa kojima raspolažu istoričari.
Zanimljivo je da je pre nešto više od godinu dana bila na fudbalskoj utakmici Hrvatska – Izrael i da se tada celim stadionom orilo „ustaše, ustaše“ i „Za dom spremni“. I svi su to čuli…, osim Kitarovićeve.
– Nisam čula skandiranje. Pre utakmice sam pozvala na dostojanstveno navijanje protiv rasističkih povika. U svakom slučaju, to osuđujem – govorila je ona tada.
Tompsona puštala i svojoj deci
Nije marila za negativne komentare kada je izjavila da obožava proustaškog kantautora Marka Perkovića Tompsona. I dok predsednici drugih država ističu da slušaju klasiku i ozbiljnu muziku (neretko i zbog marketinga), ona bez stida priča kako voli pevača koji piše i peva o klanju Srba i uzdiže NDH.
– Obožavam da slušam Tompsona, a slušala sam ga često u automobilu s decom dok su bila mala – zaprepastila je sve Kitarovićeva.
Na tome međutim nije stala. Ona je na svom zvaničnom Instagram profilu objavila snimak na kome se vidi kako sa pojedinim hrvatskim zvaničnicima na Međunarodnom vojnom hodočašću u francuskom gradu Lurdu peva Tompsonove pesme, a reagovala je i nakon što je Slovenija zabranila njegov koncert u Mariboru i o tome službeno razgovarala sa svojim slovenačkim kolegom Borutom Pahorom.
– Ona mu je rekla da je muzika tu da spaja ljude i da su zabrane kontraproduktivne – izjavio je njen portparol Luka Đurić.
Tompsonovi koncerti zabranjivani su i u Austriji, Švajcarskoj, Holandiji, BiH…, ali čak i u Hrvatskoj, u Umagu i Puli, što je naišlo na burne reakcije u jednom delu hrvatske javnosti.
Kolinda sa ustaškom zastavom
Naročito su zanimljiva njeni susreti sa dijsporom, a sa jednog takvog „procurela“ je slika koja je podigla buru u javnosti. Naime, hrvatska predsednica prilikom posete Kanadi, slikala sa zastavom sa prvim belim poljem na grbu, koji se smatra ustaškim, jer je korišćen za vreme NDH u Drugom svetskom ratu. Ni toga se, međutim, nije postidela.
– Ta zastava je ispred Hrvatskog sabora visila devedesete, a stav predsednice o fašističkoj NDH je jasan i više puta ga izrekla – rekli su povodom toga u njenom kabinetu.
Tu sliku na svom Fejsbuk profilu objavio je član Predsedništva (ultradesničarske i proustaške) Hrvatske stranke prava dr Tihomir Janjiček, koji je bio je deo tima za organizaciju prijema i boravka Kitarovićeve u Kanadi. On joj se naknadno i javno zahvalio na „iskrenom hrvatstvu“.
Odlikovala čelnika proustaškog pokreta
Hrvatska predsednica neretko pokušava da izjednači pripadnike ustaškog i antifašističkog pokreta. Tako je na Evropski dan sećanja na žrtve totalitarističkih i autoritativnih režima, Kitarovićeva odlikovala i istarskog partizana Ljubomira Drndića i hrvatskog političkog emigranta Nikolu Štedula, koji je bio čelnik proustaškog hrvatskog državotvornog pokreta.
– Vreme je da, nezavisno o političkom uverenju, nacionalnoj ili drugoj pripadnosti, a zbog privrženosti demokratiji i u otvorenosti istorijskoj istini, jedinstveno moralno i politički osudimo jugoslavenski komunistički režim kao totalitaran te sprovedemo i pravosudne korake radi utvrđivanja krivice za najteže oblike državnoga terora u tom razdoblju – kazala je tom prilikom hrvatska predsednica.
Sponzoriše komemoraciju u Blajburgu
Kitarovićeva je bila pokrovitelj i učestvovala na komemoraciji u Blajburgu, povodom 70. godišnjice stradanja zarobljenih pripadnika poraženih vojnih formacija NDH. Ona je tamo položila venac i izjavila da ima obavezu da moralno osudi režim koji je progonio i ubijao ljude.
– Zločin je zločin i nijednom se ideologijom ne može opravdati. Zato su mesta stradanja i patnje ujedno mesta pijateta i spomena na sve žrtve, ali i opomena našem i budućim naraštajima koliko je važno bdeti nad istinskom vrednotom svakog ljudskog života te koliko je važno unapređivati duh demokratije i suživota kao jemstva mira i bolje budućnosti – navela je tada hrvatska predsednica.
(Nataša Latković)
Izvor: BLIC
Vezane vijesti:
Kitarović: „Za dom spremni“ je stari hrvatski pozdrav
Linta: Kolinda uvredila stotine hiljada srpskih žrtava …
Kolinda će oprostiti Srbima što su ih ustaše žive spaljivale