Vlada je u ovogodišnjem proračunu povećala sredstva za Spomen područje Jasenovac i obilježavanje antifašističke borbe sa 249.000 na 500.000 kuna, koliko se godinama izdvaja za komemoraciju na Bleiburgu, čiji je pokrovitelj Sabor
Dok je Sabor pokrovitelj Bleiburga, u Hrvatskoj će postojati ustaštvo, napisao je historičar Daniel Ivin u otvorenom pismu predsjedniku Sabora Borisu Špremu, protestirajući zbog pokroviteljstva Sabora nad komemoracijom na poljani blizu spomenutog austrijskog mjesta, na kojoj je u borbi s partizanskim jedinicama poginulo tek dvadesetak ustaških vojnika koji se nisu htjeli predati.
Ivin smatra da se pokroviteljstvom Sabora krši Ustav koji se zasniva na antifašizmu, te da se time komemorira slom NDH, fašističke tvorevine koja je odgovorna za zločine protiv Srba, Židova, Roma i Hrvata. “U preambuli Ustava stoji da je Hrvatska nastala na antifašističkoj borbi partizana, a ovom komemoracijom to je tek mrtvo slovo na papiru”, ističe Ivin i podsjeća da su kod Bleiburga zarobljeni neprijateljski vojnici od kojih neki jesu nezakonito ubijeni, ali ne tamo, već na drugim mjestima.
SDP-ovac Šprem je već drugi šef Sabora kojem Ivin piše. Od prvog, HDZ-ovca Luke Bebića, koji je predsjedavao bivšim saborskim sazivom, nije dobio valjanog odgovora. Ipak, da se nešto mijenja potvrđuje Vladina proračunska odluka da se sredstva za Spomen područje Jasenovac i obilježavanje antifašističke borbe povećanjem na 500.000 kuna barem dovedu na razinu proračunskih sredstava za komemoraciju u Bleiburgu.
Jasenovac i antifašizam dobivali su dosad iz proračuna 249.000 kuna, a za “obilježavanje spomendana bleiburške tragedije i križnog puta” već je u ranijim godinama iz proračuna bilo izdvajano po 500.000 kuna. No ta proračunska promjena stava ne znači ništa za ono što brine Ivina, tim više što je njena glavna poruka zapravo to da je u Hrvatskoj Jasenovac konačno izjednačen s Bleiburgom.
Takvom se hrvatskom politikom prema Bleiburgu nitko nije dao impresionirati, a ponajmanje izraelski mediji, koji su prilikom posjete hrvatskog predsjednika Ive Josipovića Izraelu napali predsjednika zbog njegovog lanjskog odlaska na Bleiburg i politike izjednačavanja žrtava komunizma i fašizma, podsjetivši se i misa za Pavelića, imena ulica po “zaslužnim” članovima ustaške vlade i uništenih partizanskih spomenika.
– Službeni stav Margelovog instituta mogao bi se izjednačiti sa stavom izraelskih medija – kaže za “Novosti” direktor tog instituta Alen Budaj.
– Ako se držimo Ustava Republike Hrvatske, onda je doista nemoguće da se odaje počast ustaškim snagama koje se danas nazivaju snagama hrvatske države i stavljaju u isti rang s vojskom sadašnje Hrvatske. Smatramo i da nema temelja za financiranje Bleiburga, pogotovo što ne postoji službeni popis žrtava, osim što se zna da je tamo stradala vojska NDH – kaže Budaj, koji nije zadovoljan ni izjednačavanjem sredstava za Jasenovac i Bleiburg.
– Sve to nije ništa drugo nego revizija povijesti koja ne počinje sadašnjom vladom nego od početka 1990-ih. Ta revizija sve više uzima maha – kaže Budaj.
Nenad Jovanović
Izvor: novossti