fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Јама Радача крије најмање 200 тијела

Јама Радача
Јама Радача

У jами Радача, код Мостара, налазе се посмртни остаци 200 до 300 лица српске и бошњачке националности убиjених током рата, а њихову ексхумациjу опструишу поjедини локални моћници, пише „Глас Српске“.

Напомена редакције портала Јадовно.срб.: Овај прилог је први пут објављен на нашем порталу 28.  октобра 2015. године.

Саговорник близак Институту за нестала лица БиХ навео jе за оваj лист да jе та масовна гробница заливена бетоном и прекривена смећем да би се заметнуо траг злочина.

„Тачно се зна ко jе успио да сприjечи ексхумациjу тих тиjела коjу су тражила српска удружења породица несталих“, истакао jе таj извор, не желећи да прецизира детаље.

Како лист пише, у Тужилаштву БиХ нису ни потврдили ни негирали ову информациjу, али су навели да jе таj предмет актуелизован.

„Тужилаштво jе 12. новембра формирало предмет у склопу коjег су полициjским структурама одмах наређене активности у вези са провjерама локациjа у околини Мостара за коjе постоjе информациjе да се на њима налазе посмртни остаци жртава српске националности из протеклог рата“, рекао jе портпарол Тужилаштва Борис Грубешић.

Он jе нагласио да jе Тужилаштво због што интензивниjег рада на овом случаjу затражило обjедињавање свих предмета коjи се односе на те локациjе у предмет коjи jе покренут у Тужилаштву БиХ.

Предсjедник Удружења породица несталих Сараjевско-романиjске региjе Милан Мандић каже да jе то удружење од Тужилаштва БиХ тражило да се предмети „Јама Радача“, „Депониjа Бућа поток“ и „Казани“ споjе у jедан и даjу у рад jедном тужиоцу.

Мандић истиче да су опструкциjе ексхумациjа у БиХ присутне од наjвишег нивоа власти БиХ до локалних заjедница, те да су актери тих недjела и политичари и представници правосудних и институциjа коjе се баве тражењем несталих.

Лист наводи да су у jами Радача, на локалитету Горанци код Мостара, 2009. су пронађени посмртни остаци три Србина и jедног Хрвата, а ексхумациjа jе настављена три године касниjе. Због лоших временских услова радови су убрзо обустављени у новембру 2012. године. Иако jе наставак био наjављен за прољеће 2013, никада више ништа ниjе рађено.

Ексхумациjа jе на овом локалитету први пут рађена у новембру 2008. године, али jе, због временских услова, обустављена већ краjем децембра. Радови су настављени 2009. године. Према тврдњи мjештана, jама jе дубока стотињак метара, а током ексхумациjа дошло се тек до дубине око 50 метара.

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

Везане виjести:

Свjедочење дивосељанки коjе су се успjеле живе извући из …

клечка jама – стратиште жртава усташког злочина – геноцида

Пребиловци: Помен Србима из 12 jама – Jadovno 1941.

Ђорђе Пражић: ЈАМЕ НАШИХ СТРАДАЊА И ЗАБЛУДА – Jadovno …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: