Prvu izložbu nakon 71 godine od velikog stradanja Srba i Jevreja u kompleksu logora smrti NDH Jadovno-Gospić-Pag, postavljenu u holu Odsjeka za istoriju Filozofskog fakuleteta u Banjoj Luci, za nešto više od tri sedmice vidjelo je oko 500 posjetilaca,a Vi tu mogućnost imate još samo do do 20 jula. Mladi ljudi, uglavnom studenti sa više fakulteta , do sada gotovo potpuno neobaviješteni o veličini i brutalnosti zločina u pomenutom kompleksu logora, imali su priliku da se upoznaju sa svim značajnim aspektima jadovničkog stradnja Srba i Jevreja. Ova izložba pored informativno-izložbenog karaktera ima i istraživački karakter u obimu u kojem je to metodološki moguće u radu sa ovakvom vrstom istorijskih izvora i istovremeno je putokaz kako se uopšteno sa vizuelnog stanovišta pristupa memorijalizaciji značajnih događaja, koji karakterno određuju identitetsko-sudbinske determinante jednog kolektiviteta.
Izložba je istovremeno i predmet stalne interakcije prošlosti i ljudi koji se njome bave sa naučnog stanovišta, ali i prosječno-informisanog posmatrača. „Zato su nam reakcije i odjeci izložbe veoma značajni“ , navode organizatori iz Udruženja studenata istorije ,, Dr Milan Vasić“ i Udruženja Jadovno 1941. Upravo ta interakcija stvara jednu novu dimenziju izložbe koja će sa novim mjestima izlaganja donijeti i nove reakcije i odraze, koji su sastavani dio nastojanja da se u stručnu i javnost uopšte unese premisa o značaju formiranja kolektivnog pamćenja na stradale pretke,kao i pravilan društveni odnos prema njegovanju uspomene na njih.
Fotografije sa otvaranja izložbe 20.6.2012.
Posljednje poruke žrtava sa puta na gubilište, njihove prijeratne fotografije, ali i fotografije preživjelih članova njihovih porodica sklopljene u jedinstvene životne priče opominju nas da je čovjek kao ličnost i njegova porodica, nažalost osnovna jedinka ovog strašnog zločina, kojoj moramo posvetiti najveću pažnju, da se, izmeđuostalog, ovakavi zločini više ne bi ponovili. Zločin genocida i Holokausta u NDH, svakako, je imao i svoju ideološku pripremu kao prethodnicu i ona zauzima jedan značajan dio u izložbenoj koncepciji, kao i vrijeme poslije zločina u bivšoj Jugoslaviji, gdje možemo vidjeti jedan ideološki i dnevno-politički neadekvatan odnos društva prema stradalima i njihovim potomcima.
Ovo su samo neki od više dijelova koji čine izložbenu postavku „Moje Jadovno“ kao cjelinu i koji se najbolje „prežive“ i saosjete prilikom posjete i pregleda izložbe. Kao što je već napomenuto ,prilikom otvaranja izložbe, Jadovno nikako nije ni po svom obimu, ni po karakteru lokalno stratište, pa se tako i ova izložba „sprema na put“, prvo na neke bliže nacionalne i regionalne destinacije iza kojih će ,kako je planirano, doći i one međunarodne, jer je jadovnička žrtva ovakav pristup svakako zaslužila. Za sve one koji nisu još posjetili izložbu u Banjoj Luci, a imaju tu mogućnost, ostaje poziv i prilika da to učine do 20. jula.
Vezane vijesti :
OTVORENA IZLOŽBA „MOJE JADOVNO“
Počinju dani sjećanja na jadovničke žrtve
Pođimo na Jadovno 24. juna 2012.