Izložba „Pisma Hilde Dajč“ čiji je autor Aleksandar Zograf biće otvorena u Vršcu 10. maja, sa početkom od 12 časova u maloj galeriji Kulturnog centra u Vršcu (Sterijina 62).
Postavka izložbe „Pisma Hilde Dajč“ posvećena je jevrejki Hildi, koja jeposlednje dane života provela u logoru Staro sajmište, u koji je otišla dobrovoljno kako bi kao medicinska sestra pomagala svojim sunarodnicima.
Pisma koja je Hilda pisala svojim prijateljicama, Nadi Novak i Mirjani Petrović, sačuvana su i svedoče o životu „među žicama, životu u kome ličnost postaje broj, životu kojem je oduzeto dostojanstvo, nada i vera“.
Hilda Dajč je rođena 1922. u Beču, u aškenaskoj porodici koju su sačinjavali njeni roditelji, Emil i Augusta, i mlađi brat Hans. Nekoliko godina nakon rođenja porodica Dajč preselila se u Beograd.
Pre rata, pošto je maturirala u gimnaziji kao jedna od najboljih u svojoj generaciji, Hilda se upisala na studije arhitekture na Beogradskom univerzitetu. Pošto su, u okupiranoj Srbiji, studije prekinute, Hilda je volontirala kao medicinska sestra u Jevrejskoj bolnici u Beogradu. Prvih meseci okupacije Hildin otac, Emil Dajč, bio je na dužnosti potpredsednika Vertretung der Judischen Gemainchaft, predstavničkog tela Jevrejske zajednice u Beogradu.
Zahvaljujući angažovanju Emila Dajča u Predstavničkom telu, u ranoj fazi okupacije, Hildina porodica je bila pošteđena mnogih oštrih antisemitskih mera i zakona kojima su u to vreme bili izloženi Jevreji u Beogradu. Iako porodice onih koji su bili u rukovodstvu Jevrejskog predstavničkog tela, su u prvi mah bili delimično pošteđeni od deportacije, Hilda se, protivno željama svoje porodice, dobrovoljno prijavila da ode u logor i nastavi da vrši dužnosti medicinske sestre među, kako je sama izjavila, „ljudima kojima je potrebna pomoć“.
Pisma Hilde Dajč nude redak i dirljiv uvid u uslove u Jevrejskom logoru na Sajmištu, između decembra 1941. i maja 1942. godine.
Datum smrti Hilde Dajč nije poznat, ali je sigurno da je ubijena u gasnom kamionu, zajedno sa preko 6.000 žena, dece i starih. Od kraja marta, do 10. maja 1942., logoraši su, u grupama od 50 do 100 ljudi, poslednji put prolazeći ulicama Beograda, odvoženi do masovnih grobnica u Jajincima. Njena porodica streljana je tokom marta 1942. Prva tri pisma Hilde Dajč su vlasništvo Jevrejskog istorijskog muzeja u Beogradu, dok se četvrto nalazi u Istorijskom Arhivu Beograda.
Izložbu je pripremilo Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u saradnji sa ambasadom Izraela u Srbiji.
(www.evrsac.rs)
Vezane vijesti:
Haris Dajč za NEWSWEEK: Staro Sajmište u trouglu zaborava …