fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Изложба о Ани Франк повучена из школе у Шибенику

English

Изложба о Ани Франк повучена је из школе у Шибенику због критика да су усташе приказани као злочинци, а партизани као ‘цвијеће’.

Анна Франк. Фото: Wikimedia Commons/Непознати фотограф/Кућа Анне Франк Амстердам.
Ана Франк. Фото: Wikimedia Commons/Непознати фотограф/Кућа Ане Франк Амстердам.

Путујућа изложба која говори о жртвама холокауста и дневнику Ане Франк повучена је из средње техничке школе у Шибенику, након што је директор школе приговорио да је овом изложбом усташки режим приказан у негативном свијетлу, објавили су у четвртак хрватски медији.

Ова образовна изложба намијењена ученицима приказује живот Ане Франк, али и шири контекст Другог свјетског рата и холокауста, као и његове ефекте на Хрватску и регију, с нагласком на злочине које су усташе починиле над Србима, Жидовима, Ромима и антифашистима.

Равнатељ школе Јосип Беламарић затражио је од организатора изложбе, невладине организације ХЕРМЕС (Хрватска едукацијска и развојна мрежа за еволуцију споразумијевања), која је локални партнер удруге “Кућа Ане Франк” из Амстердама, да уклони шест паноа који представљају контекст рата на локалном нивоу.

“Према тим паноима испада да су усташе били злочинци који су клали Србе, Жидове, изгладњивали дјецу, а партизани су били цвијеће. Што је са злочинима које су починили партизани?”, изјавио је Беламарић за Шибеник Ин.

Беламарић је питао зашто нема постављених паноа који приказују што се догодило у свибњу 1945. године када су “партизани убијали Хрвате” у Блеибургу у Аустрији, или што се догодило на Голом отоку.

Маја Ненадовић из Куће Ане Франк каже за БИРН да је то први проблем на који су наишли након 23 успјешне поставке ове изложбе широм Хрватске. Како је додала, изложба је до сада привукла 40.000 посјетитеља.

“Ја доиста нисам у позицији у овом тренутку да кажем да ли је то само изолирани инцидент или да ли је ово нешто с чиме ћемо се чешће суочавати у Хрватској”, каже Ненадовић.

Истиче да се дјеци не требају “сервирати неке ‘ултимативне истине и догме’” или да се с дјецом манипулира како би заузела страну о дешавањима која су се догодила прије 70 година.

Координатор изложбе из ХЕРМЕС-а, Твртко Патер, изјавио је у четвртак да изложба “не би значила ништа“ без локалног контекста.

“Знамо да је њему (равнатељу школе Беламарићу) био проблем што нисмо приказали, рецимо, Блеибург, али ту тему обрађујемо унутар тренинга (ученика који су били у улози водича изложбе) јер на пано једноставно све не стане”, рекао је Патер за локалне медије.

“Школи смо чак понудили да израде додатне паное који ће приказати дијелове повијести за које је равнатељ сматрао да недостају, али они су то одбили те смо, нажалост, изложбу били присиљени повући”, рекао је Патер.

Он је у петак послао отворено писмо медијима у којем каже да је у Хрватској све учесталија инструментализација повијести од стране политичара и других интересних скупина којом се стварају подјеле између “нас добрих” и “њих лоших”.

“Уклањањем задњих шест паноа ојачавамо идеју да је Други свјетски рат нешто што се догађало ‘тамо неким’ Нијемцима и Жидовима и да се тај рат тиче само њих”, каже се у писму.

“Игнорирати чињеницу да је и Хрватска итекако била дио тог рата је затирање повијести и на такав лажни компромис нисмо спремни”, додаје Патер у писму.

Ана Франк била је Жидовка из Њемачке, тинејџерка која је писала дневник док се скривала са својом обитељи у Амстердаму. У коловозу 1944. она и њезина обитељ пали су у руке Гестапа, након чега су транспортирани у логор Auschwitz.

Умрла је у њемачком концентрацијском логору Берген-Белсен у ожујку 1945. године, када је имала 15 година. Након рата њен отац открива дневник, који је 1950. године објављен као књига, да би потом постао и свјетски бестселер.

Извор: BalkanInsight

Везане вијести:
Директор прекинуо изложбу јер су му засметали партизани

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: