Метод наставнице историjе, коjа jе децу поделила на Јевреjе и нацисте, учећи их о Другом светском рату, изазвао реакциjе родитеља и jевреjске заjеднице.
Према писању Курира, наставница београдске ОШ „Ђура Јакшић“ Емина Живковић на свjим часовима историjе подели децу на нацисте и Јевреjе, закачи им симбол нацизма и Давидове звезде, и тако их учи историjи. Али ученици и после часа нападаjу jедни друге, тврде родитељи.
Наводно, према писању „Курира“, деца током часа опонашаjу нацисте и Јевреjе, односно они коjи имаjу улогу Немаца у Другом светском рату вређаjу и омаловажаваjу оне коjи имаjу улогу Јевреjа.
Један родитељ jе „Куриру“ испричао да му jе дете дошло уплакано кући и да jе трпело понижавања, вику и претње своjих другара, коjи су се на захтев наставнице нашли у улози немачких нациста.
„Она одељење подели на две групе, распореди ко ће глумити Јевреjе и њима на рукав окачи Давидову звезду, а другоj групи, нацистима, стави кукасти крст. То траjе неколико дана и деца тада не смеjу да се мешаjу, не само на часу историjе, већ и на часовима других наставника, па чак и у време одмора“, обjашњава оваj родитељ, коjи каже да су му дете избацили из реда за ужину уз речи: „Јевреjину, данас нема ужине“.
С друге стране, наставница Емина Живковић тврди да jе разлог за такав приступ учењу историjе приближавање и актуелизациjа проблема деградациjе jедне нациjе и додаjе да она такав метод користи већ три године.
„Овако ђаци постаjу толерантниjи, уче се емпатиjи и тимском раду, а степен насиља у школи jе у опадању“, рекла jе она и додала да су родитељи ти коjи показуjу лош укус и недостатак добре воље.
Међутим, с тим ниjе сагласан Александар Нећак, почасни председник Савеза jевреjских заjедница Србиjе. Он каже да jе такав начин наставе скандалозан и да jе згрожен таквим начином предавања историjе.
„Да моjе дете иде у ту школу, jа бих га одмах исписао. Без обзира на то да ли им се каче Давидове звезде или кукасти крстови, то jе манипулациjа децом. Такво обележавање деце може имати траjне последице“, каже Нећак.
С друге стране, директорка школе Тамара Јелић подржава наставничин рад и каже да jе он за похвалу. „С овим предавањима упознати су педагог, психолог школе и наставничко веће“, рекла jе директорка.
Ипак, из Министарства просвете и науке саопштили су „Куриру“ да ће послати стручно-педагошки надзор, коjи ће одлучити да ли ће наставници дозволити да историjу предаjе на оваj начин.
Извор: B92