Никада није касно да потпуно расвијетлимо узроке и посљедице холокауста и геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ током Другог свјетског рата, ни да млади нараштаји, његујући културу сјећања, схвате значај постојања Републике Српске – ово је основна порука са више семинара, одржаних широм Српске, а на којем су учествовали професори и наставници историје.
Организатори стручних предавања о теми „Образовање о холокаусту и геноциду у НДХ и превенцији геноцида“ су Министарство просвјете и културе Српске, Републички педагошки завод, Катедра за историју Филозофског факултета у Бањалуци и Републички центар за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Републике Српске. Предавачи су протеклих пар дана провели са професорима и наставницима историје из сарајевско-романијске и горњодринске регије.
Када и данас чујемо повике „Уби, уби Србина“ схватамо колико је битно у превентивном смислу, упознати младе генерације у Српској са размјерама геноцида над Србима и другим народима у НДХ.
– Зашто се то уопште десило? Ми смо дужни да на то питање одговарамо. Превасходно, јер то дугујемо жртвама, али и због будућих генерација како им се незнање не би осветило и трагедија поновила – нагласио је историчар Горан Латиновић са Филозофског факултета у Бањалуци.
Агресиван и ревизионистички приступ историчара из Хрватске који релативизују страхоте Јасеновца и других стратишта НДХ и умањују број убијених Срба, заслужује институционалан одговор из Српске.
Дућан Павловић из Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица РС, каже да постоје процеси који воде уништењу једног народа, као и ад смо, нажалост, свједоци да су такви процеси и данас актуелни.
И зато је важно сачувати Српску, а у њој историчаре, професоре и наставнике који ће се суочити са болним искуствима српског народа.
Професор историје у ОШ „Свети Сава“ у Источном Новом Сарајеву Миљан Максимовић предлаже да се, како истиче, барем једна наставна јединица позабави геноцидом над Србима у НДХ.
Професор историје СШЦ „28.јуни“ у Источном Новом Сарајеву Симанић сматра да није довољно само унијети промјене у уџбенике, него да је потребно промијенити приступ према ученицима како би били упознати са страдањима у геноциду и холокаусту.
Стручна предавања о геноциду над Србима у НДХ откривају да је идеја уништења свега српског до Дрине, сазрела још у 19. вијеку, а да су је у дјело покушале провести Павелићеве усташе.
Идеолошка основа идеје да све до ријеке Дрине српски народ практично треба уништити, поставило је учење Римокатоличке цркве и хрватска правашка идеологија.
Искуства израелског Јад Вашема у образовању и превенцији геноцида могу бити од пресудне важности да Европа и цијели свијет коначно сазнају пуну истину о страдању Срба у НДХ, а то је цивилизацијска, национална и људска обавеза садашње генерације Срба.
Извор: Радио Телевизија Републике Српске
Везане вијести:
Геноцид прави назив за злочине НДХ | Јадовно 1941.