План Z-4 не представља неспоразум између председника Републике Српске Краjине Милана Мартића и америчког амбасадора у Загребу Питера Галбраjта, у Книну почетком 1995, како то тумаче медиjи, па и многи историчари, политиколози, правници и други истраживачи сепаратистичких ратова у Југославиjи. План Z-4 jе само детаљ опсежног и злочиначког подухвата ради прогона српског православног становништва из исконских српских земаља, претежно смештених у историjскоj Воjноj Краjини (Воjноj граници, српскоj аутономноj области у Аустроугарскоj од 16. до пред краj 19. столећа).
На тоj jе земљи (a и у Босни и Херцеговини) усташка Хрватска, у Другом светском рату, обавила замашно биолошко истребљење српског, ромског и jевреjског становништва. Потпуно уморство ових триjу народа било jе предвиђено уставним и законским одредбама хрватске државе 1941. године. Законом им jе одузета и целокупна покретна и непокретна имовина, као што ће хрватско законодавство третирати и сву српску имовину од 1990. године до данас. Додуше, овог пута jе интервенисала међународна заjедница, па се хрватско законодавство прилагођавало спољним притисцима, али jе задржало толико недоречених и компликованих одредби да jе већини прогнаних Срба немогуће ући у посед своjе имовине, вратити држављанство, уштеђевину, примати пензиjу, инвалиднину и слично.
Кад jе реч о овом малом обзиру међународне заjеднице према српскоj имовини, морамо одати признање њеним мировним посредницима jер су упозорили да jе Хрватска, jедностраном одлуком у Сабору, укинула државотворност (конститутивност) српском народу, коjи jе, као носилац антифашистичке борбе у Другом светском рату, своjе етничке и историjске териториjе добровољно унео у федералну jугословенску jединицу Хрватску, уз наглашену уставну регулативу о потпуноj равноправности хрватске и српске етничке заjеднице.
Хрватска власт jе 1992. морала да узме у обзир ово упозорење међународне заjеднице. Обећала jе да ће Србима вратити равноправност укинуту 1991. године. Као и у свим другим приликама, Хрватска jе ово обећање изиграла. Уместо да се Срби уставно опет одреде као државотворни (конститутивни) народ, хрватски парламент их jе одредио као „националну заjедницу”. За живо чудо, међународна заjедница jе прихватила и ово jедва разумљиво решење, мада jе претходно захтевала да се српски статус у Хрватскоj регулише онако како jе то било и у Уставу СФР Југославиjе. Тако су Хрватскоj остале одрешене руке за даље манипулациjе с наводним враћањем претходних српских права.
У тим манипулациjама значаjну улогу одиграла jе хрватска понуда широких аутономних права за Србе, коjа jе била истоветна од 1992. до 1995, али jе до 1995. била без званичног назива, а од 1995. године ће добити име – План Z-4. Таj план о аутономним правима Срба у Хрватскоj jе, изненада, био наjављен као новост и мировни посредници су сакрили чињеницу да jе реч о плану коjи jе нуђен, узастопно 1992. и 1993. године – све док ниjе потписан Ердутски споразум 15/16. jула 1993. године. Значи, он 1995. ниjе био никаква новост, осим ако се под новошћу не подразумева то што jе у Книн таj план донео амерички амбасадор у Загребу Питер Галбраjт. Године 1992. године у Книн су га донели и копредседници Међународне мировне конференциjе о Југославиjи Саjрус Венс и лорд Деjвид Овен, са службеницима Унпрофора.
План Z-4 jе наjнеприjатниjе сведочанство о умешаности УН, других међународних организациjа, западноевропских великих земаља, укључуjући Руску Федерациjу и Сjедињене Америчке Државе, у разбиjање СФР Југославиjе и одобравање агресиjе Хрватске на Републику Српску Краjину. Нажалост, већина медиjа у Југославиjи (и они Милошевићевог режима и опозиционих странака) кривотворила jе све околности око овог плана и оптуживала руководство Републике Српске Краjине за некооперативност. Медиjи су jавности поручивали да би се прихватањем Плана избегла хрватска агресиjа и етничко чишћење Краjине од Срба. Јавност jе, оваквим информисањем, била обманута.
Међутим, Хрвати су нудили Србима (и 1992. и 1995) решавање српских личних и националних права у два среза, а Срби су пошли са становишта да се о тим правима мора водити рачуна на целоj териториjи Републике Српске Краjине, или у „Зонама под заштитом Уjедињених нациjа”, како jе Краjина била означавана у документима Уjедињених нациjа.
Иако су мировни посредници били на целоj териториjи Краjине и иако су сами означили њене границе према Хрватскоj, они су и фебруара 1993. у Њуjорку краjинскоj делегациjи понудили да се расправља о српскоj аутономиjи у два среза! Затим су хрватскоj делегациjи дозволили да то исто предложи на састанцима у априлу и jуну 1993. у Женеви.
Делегациjа Краjине ниjе желела да разговара о плану. Предлог jе био више него неозбиљан зато што jе његов садржаj више личио на ругање, него на правни темељ за враћање одузетих права jедном од два државотворна народа. Да се та државотворност ниjе подразумевала, говори чињеница да су Хрвати српску самоуправу предвидели само у два среза, што jе чинило jедва трећину Републике Српске Краjине. А да jе неозбиљност била потпуно заступљена у Плану Z-4, показуjе понуда да се у та два среза успоставе: српски парламент, председник државе, влада, српски jезик у школама, царина, воjска, полициjа, новац, застава, грб и, поред тога, учешће српских представника у законодавним и извршним телима Републике Хрватске. Дословно, све ово односи се само на „котар Глину и котар Книн”. Сви остали делови Краjине, по том плану, били би укључени у Републику Хрватску а да Срби остану без права на било какву аутономиjу у њима – мада су ти делови чинили две трећине Краjине.
А што се тиче териториjалног простирања тадашњих (и данашњих) хрватских котара (срезова), ниjе било jасно шта би обухватали котари Книн и Глина. Хрватска jе умножила броj општина: у поређењу с хрватском административном поделом из времена Југославиjе, броj општина био jе више него троструко већи. Тако су неке месне заjеднице проглашене општинама, па jе Србима нуђена „држава у држави” у 11 општина. Значи, општина ниjе била пространа и с много насеља као у Југославиjи, а ових 11 нуђених Планом, налазило се око градова Книна и Глине. Преко делова Лике и Кордуна, коjи не би улазили у два поменута котара, према обећањима хрватске стране, пружао би се коридор између српских политичких центара – Глине и Книна!
Велика одговорност на усамљеном Милану Мартићу
Један поштени британски дипломата обавестио нас jе о предстоjећем доласку америчког амбасадора Питера Галбраjта у Книн рекавши да ће Галбраjт понудити план о српскоj аутономиjи у Хрватскоj, план веома неповољан за Србе. Саветовао нас jе да га прихватимо као основу за преговоре, jер ће му светски медиjи посветити велику пажњу, па ћемо моћи да изнесемо своjе ставове и чињенице о свеукупним српско-хрватским односима. Оваj поштени британски дипломата био jе начисто с тим ко какву улогу игра у разбиjању Југославиjе и храбрио нас jе да ћемо, расправљаjући о Плану Z-4, успети да докажемо да су међународна заjедница и Хрватска неискрене кад обећаваjу (посебно Планом Z-4) Србима пуна права у Хрватскоj.
Председник Краjине Милан Мартић био jе упознат с овим ставом британског дипломате, а знао jе и садржаj документа коjи смо чекали, али су га тих дана забрињавале друге околности. Краjина се нашла у веома тешкоj ситуациjи. Хрватска jе тражила да мировне снаге УН окончаjу своjу мисиjу, истичући да оне Хрватскоj више нису потребне. На овакав захтев реаговале су Уjедињене нациjе и копредседници Мировне конференциjе о бившоj Југославиjи, покушаваjући да задовоље хрватске захтеве, али да то не изгледа капитулантски по Уjедињене нациjе. Пронашле су решење – одобровољиле су Хрватску гаранциjом да се Краjина више неће називати „Зоном под заштитом Уjедињених нациjа” и да ће мировну операциjу у Југославиjи преименовати у мировну операциjу у Хрватскоj. Оно што jе било jош чудниjе, одлучено jе да се у тоj „новоj мировноj операциjи” воjници УН не спомињу. Пре него што jе донесена оваква одлука у Савету безбедности, копредседници Мировне конференциjе о бившоj Југославиjи требало да jе прибаве формалан пристанак триjу потписница Венсовог плана – Југославиjе, Хрватске и Краjине. Наравно, Хрватска jе пристала. Југославиjа jе давала знаке да се неће енергичниjе противити промени команданата мировних снага УН у Југославиjи. Једино се овоме супротставила Краjина.
Торвалд Столтенберг се састао с краjинском делегациjом коjу jе предводио председник Милан Мартић у Београду. Он jе предложио да се мировна мисиjа преименуjе у „Организациjу Уjедињених нациjа за успостављање поверења”. Скраћено, латиницом, била би означена као UNCRO. Овакав облик jе наметао закључак да jе то скраћеница од израза: Уjедињене нациjе у Хрватскоj – The United Nations in Croatia.
Мартић jе Столтенбергу пренео став да Краjина ниjе сагласна с променом мандата мировних снага УН и да оне и даље треба да, у свом називу, садрже поjам „заштитне снаге”. Столтенберг ниjе коментарисао Мартићев став додаjући само то да ће коначну одлуку донети Савет безбедности.
Треба признати чињеницу да jе тада (1995) СР Југославиjа у УН имала празну столицу и да jе њена дипломатска активност била ограничена, па у Савету безбедности вероватно сама не би могла спречити измену суштине Венсовог плана, чиjа jе потписница била, али jе чињеница и то да се ниjе билатерално ангажовала међу већином чланица УН. Могла jе затражити њихову помоћ и нема сумње да би било држава коjе би покушале, у телима УН, да сачуваjу првобитни мандат мировних снага УН у Југославиjи.
Мартић jе у оваквоj ситуациjи остао усамљен, а схватао jе да ће, при промени мандата снага УН у Краjини, уследити хрватска оружана агресиjа. Истовремено, све jе мање било наде да ће оружане снаге Југославиjе учествовати у одбрани Краjине. Мартић jе покушао да искористи долазак америчког амбасадора Питера Галбраjта у Книн да би му скренуо пажњу на то да jе неприхватљиво да мировне снаге мењаjу карактер дефинисан Венсовим планом или Резолуциjом Савета безбедности 743 (1992). Једино што му jе остало на располагању за очување суштине Венсовог плана било jе условљавање – и он га jе изнео у сусрету с Питером Галбраjтом. Оно jе гласило – Краjина ће преговарати о Плану Z-4, уколико, тих дана, Савет безбедности продужи боравак мировних снага уз непромењен мандат.
Мада jе овакав став jедне државе потпуно разумљив, амерички амбасадор за њега ниjе имао разумевања. Он се увредио и запретио руководству Краjине. А могло се очекивати да преговори хрватске и српске стране не могу нормално тећи а да се не зна шта ће се мењати, а шта не у Венсовом плану.
Зашто План Z-4 ниjе спомињан од jуна 1993. до почетка 1995?
Навео сам да jе План Z-4 понуђен, последњи пут, у jуну 1993. године у Женеви. Хрватску делегациjу тада jе предводио Славко Дегорициjа. На тим преговорима, аргументи делегациjе Краjине су били уверљиви. Делегациjа jе била броjна, а предводили су jе председник Краjине Горан Хаџић и председник скупштине Миле Паспаљ. Атмосфера на женевским преговорима jе учинила утисак на мировне посреднике и они су решавању српско-хрватских односа пришли, бар привремено, много озбиљниjе. Копредседницима су се следећег месеца (jул 1993) придружили заменици министара иностраних послова САД и Русиjе: Чарлс Редман и Виталиj Чуркин. Они су одлучили да одвоjено преговараjу с две делегациjе – с краjинском у Ердуту и хрватском у Загребу.
Разговор са делегациjом Краjине jе одржан 15. jула 1993.
Замисао копредседника Мировне конференциjе и двоjице државника, САД и Русиjе, била jе да се потпише jедан оквирни уговор коjи би довео до воjне, полициjске, привредне, саобраћаjне, трговачке, културне, просветне, спортске и друге сарадње. По речима Ричарда Редмана, било би то постепено стапање Републике Хрватске и Републике Српске Краjине у jедну државу с две области. Вероватно jе то требало да буде решење какво ће се у Деjтону наћи за Босну и Херцеговину. Американац jе тада рекао да ће замишљени споразум бити обавезан за Хрватску и, ако би њезин председник покушао да избегне његово спровођење у живот, онда ће га на то Русиjа приморати – jер jе она, рекао jе, за тако нешто задужена. Виталиj Чуркин jе додао да у случаjу хрватског вероломства, неће оклевати и да ће одмах допутовати у Загреб и Книн.
Уз овакве гаранциjе, делегациjа Краjине jе имала само jедан услов – тражила jе од Редмана и Чуркина да споразум потпише, у Загребу, члан Владе Републике Хрватске, а не неко из полициjских структура, како су то Хрвати практиковали до тада. Редман и Чуркин су прихватили оваj став краjишке делегациjе.
Тако jе Ердутски споразум, 15. jула 1993, потписао министар иностраних послова Краjине Слободан Јарчевић, а у Загребу, 16. jула 1993, министар трговине Хрватске Ивица Мудринић.
О Ердутском споразуму реферисао jе пред Саветом безбедности генерални секретар Бутрос Бутрос Гали, нагласивши да ће споразум довести до мира између српске и хрватске етничке заjеднице.
И кад jе требало да почну преговори стручних делегациjа о свеукупноj сарадњи Краjине и Хрватске, хрватски председник Фрањо Туђман jе обелоданио да jе Ердутски споразум ништаван – стављен ван снаге.
Влада Краjине jе писала Чуркину, али он ниjе одговорио. У Москву jе отпутовао министар иностраних послова Краjине да Чуркина подсети на гаранциjу Руске Федерациjе да ће Ердутски споразум Хрватска морати да спроводи. Међутим, кад jе краjинска делегациjа стигла у Москву, у руском МИП-у су jе обавестили да jе Чуркин службено у Бриселу. Краjишнике jе примио шеф његовог кабинета, потоњи руски министар за иностране послове Игор Иванов. Иванов ниjе желео да разговара о руским гаранциjама везаним за Ердутски споразум! Само jе Краjишницима очитао лекциjу да мораjу научити да живе у миру с Хрватима и Муслиманима и упућивао их на складан живот толиких нациjа и верских заjедница у Русиjи (тад jош ниjе било терористичких деjстава у Чечениjи).
После овог вероломства Хрватске и благонаклоног става међународне заjеднице према овом хрватском чину, Норвешка jе Краjишницима и Хрватима понудила таjне преговоре, у новембру 1993. Понуда jе прихваћена. Краjинску делегациjу предводио jе Горан Хаџић, а хрватску Хрвоjе Шаринић. Био jе на помолу споразум сличан Ердутском. Два дана текст jе усаглашаван и прихваћен од обе делегациjе. Заказан jе прекид таjности и за наредно jутро су позвани новинари – да присуствуjу потписивању. Али, ту ноћ jе Туђман послао писани налог Шаринићу да споразум не потписуjе и да се хрватска делегациjа одмах врати у Загреб. Ни овог пута међународна заjедница ниjе предузела никакве мере против Хрватске.
Следећи преговори су одржани у децембру 1993. у Добановцима. У току усаглашавања текста споразума, Хрвоjе Шаринић jе рекао „да ниjе добио овлаштења за разграничење у Равним котарима и да зато прекида преговоре”.
После Добановаца, две делегациjе су се сусреле у марту 1994, у Загребу. Краjишнике jе предводио министар одбране адмирал Душан Ракић, а Хрвате Хрвоjе Шаринић. Заменик му jе био генерал Петар Стипетић. Опет су били присутни Чарлс Редман и Виталиj Чуркин. Споразум jе потписан 29. марта. Био jе уравнотежен. Прихваћени су ставови о поjединим питањима обеjу делегациjа. Тако jе у Споразум унесен и предлог Краjине да се и хрватско и краjинско тешко наоружање удаље од границе десет километара.
Био jе то Загребачки споразум. На основу њега, како-тако, владао jе мир 1994. године. И на основу њега jе дошло и до преговора о снабдевању водом у Лици и Далмациjи, опскрби електричном енергиjом, експлоатациjи нафтовода преко Краjине, аутопута кроз Славониjу итд.
Међутим, Хрвати су били незадовољни Загребачким планом. Стално су понављали да jе Краjина саставни део Републике Хрватске, што jе хрватска дипломатиjа у Њуjорку успела да унесе и у већину резолуциjа Савета безбедности. Тражили су да то признаjу и Срби Краjишници, потписивањем неког споразума такве садржине.
Предлог о српскоj аутономиjи у Хрватскоj jе стигао у Книн из Лондона у jуну 1994. године. Тражено jе да се у Британиjи, таjно, састану делегациjе Краjине и Хрватске и да преговараjу о српскоj аутономиjи (укључивању Краjине у Републику Хрватску) на основу предлога jедне британске хуманитарне организациjе.
Мартић jе прихватио предлог и одредио мене да отпутуjем у Лондон. То све учињено jе под покровитељством министарства за иностране послове Велике Британиjе и уз информисање Доњег дома британског парламента. Хрвати су дали своj пристанак, али пред моj долазак у Лондон, jавили су да неће послати преговарача. Британци су сматрали да допутуjем, jер Хрвати могу да се предомисле и да допутуjу. Отпутовао сам и чекао Хрвате пет дана. Они нису дошли.
Тако jе остао да се примењуjе Загребачки споразум из марта 1994. Он никад ниjе стављен ван снаге, нити jе проглашен неефикасним, застарелим итд. Но, и поред тога, изненада, Савет безбедности одлучуjе да Хрватима и Србима понуди „нови план” – толико пута одбацивани План Z-4, о коjем сам већ све рекао. Могу само да поновим реченицу с почетка овог реферата: План Z-4 jе само детаљ опсежног и злочиначког подухвата – ради прогона српског народа из исконских српских земаља.
Остаjем дужан да изнесем и разлог овако оштре осуде међународне заjеднице. Та чињеница постоjи. Имали смо jе у архиви кабинета председника Републике Српске Краjине и садржавала jе следеће: средином jуна 1995. године, jедан амерички новинар у Њуjорку обавештен jе о таjном састанку Савета безбедности. Реферисао jе немачки амбасадор и предложио да се одобри хрватско воjно запоседање Краjине, уз обавезу да се према српским цивилима поступа на наjхуманиjи начин. Немачки амбасадор jе гарантовао да се овоj хрватскоj воjноj операциjи неће супроставити воjска СР Југославиjе и Републике Српске. Сви чланови Савета безбедности су одобрили ову хрватску операциjу – названу „Олуjа”, кад jе прогнано 80 одсто српског становништва. Оваj честити амерички новинар jе о одлуци Савета безбедности обавестио дописницу РТВ Београда у Њуjорку госпођу Терезу Гулд. Тереза Гулд jе то, сутрадан, доставила Книну.
Сигурно jе да су копредседници Међународне конференциjе о бившоj Југославиjи лорд Деjвид Овен и Торвалд Столтенберг знали за овакву одлуку Савета безбедности. И сигурно jе да су желели да са себе скину одговорност за предстоjећи хрватски прогон српског становништва из Краjине. Зато су позвали њену делегациjу у Женеву и затражили састанак у Београду с председником Владе Миланом Бабићем. И у Женеви и у Београду су, опет, Краjишницима понудили да преговараjу с Хрватима о Плану Z-4. Можемо претпоставити да су били уверени да ће Краjишници, и овог пута, као више пута од 1992, ту понуду одбити. Тиме би копредседници Овен и Столтенберг били ослобођени сваке кривице за предстоjеће злочине према Србима у Краjини. Могли би мирно рећи – ето, да су нас Срби послушали и преговарали о Плану Z-4, не би се десила оваква трагедиjа.
Међутим, десило се нешто друго. Делегациjа Краjине у Женеви jе прихватила предлог копредседника да разговара о Плану Z-4, а своjу сагласност у том смислу дао jе и Милан Бабић у Београду. И на jедном и на другом месту, мировни посредници су обећали да у том тренутку Хрватска неће воjно напасти Краjину, а то се десило само дан-два после овог обећања – 4. августа 1995. године.
Кад су Хрвати прогнали српски народ из Краjине, престала jе с радом Међународна конференциjа о бившоj Југославиjи за Републику Српску Краjину, а наставила jе послове само око регулисања односа триjу ентитета у Босни и Херцеговини. Изасланик генералног секретара УН за Краjину Јасуши Акаши нестао jе, после „Олуjе”, са светске политичке сцене.
(Текст Слободана Јарчевића, некадашњег министра иностраних послова РСК, обjављен jе у зборнику „Република Српска Краjина – Десет година посл(иj)е”, Београд 2005)