Dvorska crkva na Ćipuru koju je podigao knez Nikola na ostacima manastira Rođenja Presvete Bogorodice
Kako je i obećao, Ivan Crnojević je 1484. godine na Cetinju podigao manastir i posvetio ga rođenju Presvete Bogorodice.
Istoričar Predrag Vukić smatra da je padom Skadra u ruke Turaka 1479. godine otpočela albanizacija ovog prostora i islamizacija tamošnjeg pravoslavnog i rimokatoličkog stanovništva. Oni su, inače, do tada činili pretežan dio stanovništva Skadra i okoline.
– Ivan Crnojević je pred najezdom Turaka – veli Vukić – izbjegao i sklonio se u Veneciji, ali su Mleci odbili da ga vojno pomognu kako bi nastavio otpor i rat sa Turcima. Onda se desila jedna neobična, čudesna stvar u istoriji, koju je Ivan Crnojević opširno opisao u uvodnom slovu osnivačke povelje Cetinjskog manastira, od 4. januara 1485. godine.
Naime, kako pripovijeda Ivan Crnojević, on je tokom svog izgnanstva u Veneciji, jednog dana posjetio i katoličko sveto mjesto Loreto kod Ankone. U tamošnjoj katoličkoj katedrali Svete Bogorodice čuvao se i nerukotvoreni obraz Majke Božje, ubrus na kojem je bio lik Svete Bogorodice pred kojim su se dešavala čudesa iscjeljenja. Ovu relikviju su, inače, Mlečani opljačkali kada su 1204. godine zauzeli Carigrad. Padom Carigrada u ruke krstaša u Četvrtom krstaškom ratu mnoge relikvije su, kao i ova, opljačkane i odnesene na Zapad. Primjera radi, u katoličkoj katedrali u Trijeru i danas se čuvaju mošti svetog apostola, jevanđeliste Mateja, koje su do 1204. čuvane u Carigradu. Isto tako u katedrali u italijanskom primorskom gradu Amalfi čuvaju se mošti svetog Andrije prvozvanog, Hristovog apostola, koje su takođe do 1204. godine čuvane u Carigradu i tako dalje.
Kako pripovijeda Ivan Crnojević u svojoj povelji, on je u katedrali u Loretu pao pred likom Majke Božje i zavjetovao joj se da će podići manastir posvećen njenom rođenju ako mu pomogne da se vrati u svoju zemlju i oslobodi je od zavojevača. Malo potom, Ivan Crnojević je uspio da se jednom dubrovačkom galijom, po svemu sudeći mimo znanja Mlečana, prebaci u Dubrovnik, a odatle je otišao na teren Gornje Zete, odnosno prostor sadašnje takozvane stare Crne Gore, gdje je uz pomoć naroda i lokalne vlastele organizovao ustanak protiv Turaka i uspio da istjera malobrojne turske trupe sa tog prostora.
Ivan Crnojević je 1482. godine došao na podlovćenski Dolac – tako se tada zvalo Cetinjsko polje, i tu podigao sebi dvor, po svemu sudeći na mjestu gdje se sada nalazi Cetinjski manastir. Dvije godine kasnije, 1484, on će na lokalitetu Ćipur, nedaleko od svog dvorca, podići manastir i posvetiti ga Rođenju Presvete Bogorodice. Tako je ispunio svoj zavjet…
Predrag Vukić kaže da nema dokumenata i da se ne zna tačno kako je tekla gradnja manastira, odnosno da se samo u dubrovačkom arhivu čuva jedan akt iz 1483. godine u kojem stoji da su Dubrovčani isporučili Ivanu Crnojeviću oko 2.000 tigala za gradnju manastira i manastirskih konaka. Uz to su, po svemu sudeći, i u samoj gradnji manastira učestvovali poznati, vješti dubrovački klesari.
Od starca Milije do knjaza Danila
Odluka Stanka Crnojevića da se poturči inspirisala je vijekovima mnoge stvaraoce. Vuk Karadžić je od Starca Milije zapisao jednu od najljepših epskih pjesama „Ženidbu Maksima Crnojevića“, koja u osnovi ima „priču“ o srednjem sinu Ivana Crnojevića. Sima Milutinović – Sarajlija će od Svetog Petra Cetinjskog zapisati pesmu „Sinovi Ivanbegovi“ koju će potom i Njegoš unijeti u svoju antologiju „Ogledalo srpsko“. Njegoš se i sam „izjasnio“ o Crnojevićevom činu u svom najpoznatijem djelu „Gorski vijenac“ a knjaz, odnosno kralj Nikola će Crnojeviću posvetiti svoje najbolje djelo – „Balkansku caricu“.
Potomci Crnojevića u Italiji
Potomci Đurađa Crnojevića koji su ostali da žive u Veneciji spominju se – kaže Predrag Vukić – sve negdje do polovine 17. vijeka, kada im se gubi svaki pomen, tako da se ne zna da li su oni promijenili prezime ili se taj ogranak ove dinastičke loze jednostavno biološki ugasio.
Sjutra: GUTEMBERGOVO „ČUDO“ NA OBODU
Izvor: Dan
Vezane vijesti:
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju I
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju II
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju IV
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju V
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju VI
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju VII
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju VIII
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju IX
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju X
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju XI
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju XII