Син Еугена Дида Кватерника и унук Славка Кватерника по коме и носи име испричао је како је то бити потомак породице са злочинима на души и какви су били односи његовог оца и усташког поглавника Анте Павелића
„Моја обитељ и политичка струја којој је она припадала били су изван повијести. Сад смо се на неки начин ипак вратили у ту повијест. Нијемци би рекли ‘Wiedergutmachung der Geschichte’, поновно причање повијести, превредновање вриједноси“, испричао је у исповести за хрватски „Еxпресс“ Славко Кватерник, син Еугена Дида Кватерника, усташког злочинца који је био надлежан за рад свих концентрационих логора у НДХ.
Његов деда, Славко Кватерник, био је ађутант фелдмаршала Светозара Боројевића у Првом светском рату, носилац немачког Гвозденог крста од 1916, а прогласио је 1941. године Независну Државу Хрватску. У Краљевини СХС мало времена провео је у југословенској војсци. Одмах након пензионисања које је дочекао са чином пуковника постао је радикални противник система. Славков син Еуген, звани Дидо, један је од организатора атентата на краља Александра у Марсеју и Павелићев најближи сарадник током италијанске емиграције. Његова мајка Олга је ћерка Јосипа Франка, оца усташког покрета, који је пореклом био Јеврејин.
Славко Кватерник млађи рођен је у Загребу, 31. октобра 1942. Наводи се да је породица већ 1943. године морала да напусти Хрватску. Отишли су у Словачку, али ни тамо нису нашли уточиште јер су земљу након две године освојили Совјети. Породица је затим опет била приморана да бежи, преко Италије, да би на крају завршили у Аргентини.
„Тамо се нису сретали са породицом Павелић“, рекао је син Дида Кватерника у разговору за хрватски недељник „Еxпресс“. Били су, такође, у сукобу и када је његов отац у Buenos Ajresu једном приликом у метроу угледао Павелића, навео је Славко Кватерник, окренуо се и изашао, не разменивши са њим ни реч.
У емиграцији Дидо Кватерник се, наводи његов син, претворио у можда најоштријег Павелићевог критичара.
Бранећи се од оптужби за злодела режима која су му махом приписивана, Кватерник ће рећи како никад није бежао од своје одговорности, али понавља: „Али у Хрватској, политику је водио само један, и то др. Павелић.“
Али у Италији су се добро слагали, а Дидо Кватерник био је „слепо одан Павелићу“.
„Павелић је за њега био алфа и омега“, објаснио је Славко. „Један сурадник мојег оца, звао се Раковац, који је био на положају у редарству, рекао ми је да је једном пригодом свједочио призору у којему Павелић телефоном зове мог оца, овај прима позив, разговара с Павелићем, али се притом у знак поштовања – диже! Отац је с поглавником на телефон, дакле, разговарао у ставу мирно.“
Највећи политичар у тој породици била је, истакао је Славко, његова бака Олга Франк, ћерка Јосипа Франка.
„Имала је силан политички инстинкт. Она је одмах отписала Павелића. Рекла им је: ‘Славко и Дидо, пустите њега, вратите се и садите картофел у Петрињи’.“
Ипак, нису послушали. Олга је била разочарана, како је испричао Славко, што је Дидо преузео полицију, јер је тако био одговоран за много страхота, а она је била против тога.
„Она је говорила: ‘Дидо, ми смо толико улагали у твоје школовање, чему?’ А он је одговарао: ‘Тко ће Поглавника чувати ако ја одем?’ То је био његов одговор“, навео је Славко Кватерник.
А онда се догодила ствар нимало неуобичајена за политику: дојучерашњи најближи савезници преко ноћи постали су противници и непријатељи, на политичком и приватном нивоу.
„Проблем је увијек била Далмација. Талијани су харачили Далмацијом и људи су масовно одлазили у партизане. Он је на то упозоравао“, објаснио је Славко, додајући да је Дидо о томе писао у својим „Успоменама“.
„Он описује како улази у Банске дворе, одлази Павелићу и каже му: ‘Добро, Поглавниче, то више не иде тако, партизани су пред Загребом’.“
Додао је да његов отац тврди да је Павелић дефакто насиљем јачао партизански покрет, те да је дословно „торпедирао“ Хрватску војску, и ослањао се једино на усташе и усташке јединице јер му је тако одговарало.
„Отац му је рекао: ‘Ја ћу узети неколико људи са собом и идем у шуму'“, навео је Славко. „Против Талијана и против партизана. Тако да не буду само комунистички партизани него да буду и национални партизани, тако је он то замишљао. Павелић га није узео у обзир. Отац је на изласку сусрео талијанског посланика Касертана, који је чекао аудијенцију код Павелића. Након пола сата видио је Касертана на изласку од Павелића. Он му је рекао: ‘Ви сте против нас, али знајте: Италија није изгубила први рат, неће ни овај’.“
Извор: Недељник
Ознаке: НДХ, Кватерник, син, породица, Аргентина, Павелић
Везане вијести:
Униформе и чинови породице Кватерник | Јадовно 1941.