У присуству више стотина Срба са КиМ на светој архијерејској литургији, коју је јуче у Пећкој Патријаршији служио патријарх српски Иринеј са више архијереја СПЦ, рукоположен је новоименовани епископ липљански и викар патријархов Јован (Ћулибрк). Владика Јован изабран је за епископа на пролећном заседање Светог архијерејског сабора СПЦ.
Рукоположењу владике Јована присуствовали су и име државних власти министри за КиМ и унутрашње послове Горан Богдановић и Ивица Дачић, саветник председника Србије Млађан Ђорђевић. На свечаности у Пећкој Патријаршији, коју су обезбеђивале јаке снаге КПС, био је и одлазећи командант Кфора немачки генерал Ерхад Билер, као и представници Еулекса и Унмика, преноси Радио Гораждевац.
Владика Јован (1965) родом је из Зенице. Школовао се у Босанској Градишци, Бања Луци и Загребу, где је студирао јужно словенске језике и књижевност. Стручњак је за Милоша Црњанског. Теологију је студирао на Православним богословским факултетима у Београду и Србињу. Магистарске студије из јеврејске културе похађао у Спомен-установи Јад Вашем и на Јеврејском универзитету у Јерусалиму. Добитник је награде Голде Меир за 2004, а тренутно на Јеврејском универзитету припрема докторат о проучавању Холокауста у Јад Вашему. Говори енглески, руски и јеврејски, служи се немачким, грчким и са више словенских језика. Монашки пут започео је у Савини и Цетињском манастиру, у којем је и замонашен 1993. године.
Владика Јован у СПЦ је познат и као војни падобранац. Октобра 2002. уведен у резервни састав 63. падобранске бригаде, где је прошао падобранску обуку и редовним војничким путем дошао до подофицирског чина. У Израелу је у саставу својих студија проучавао и војно-цивилне односе и сарађивао са изасланицима одбране Србије у Израелу. Члан је уредништва часописа специјалних снага ВС „Падобранац“, сарађује у издавачком програму Медија центра Одбрана и Факултета безбедности, а за потребе Министарства одбране Србије тренутно координира сарадњом између Војног архива Србије и Архива Јад Вашема. Сарађивао је и у „Одбрани“, а више текстова објавио је и у „Данасу.
Седиште владике Јована биће у Пећкој Патријаршији, где је после увођења протектората УН јуна 1999. у име СПЦ једно време био задужен за сарадњу са Кфором и Унмиком, бригу о народу, посебно избеглицама, раду на документовању страдања и повратку Срба на Метохију. У сарадња са италијанским институцијама помагао је на заштити културног наслеђа СПЦ на КиМ, а у Израелу радио на одржавању конференције Косовски проблем. Учествовао је на више међународног скупова о Косову. Члан је Саборског одбора за КиМ.
У високим црквеним круговима спекулише се да би владика Јован, који . као епископ липљански носи ранију титулу викара Епархије рашко-призренске (ЕРП) могао да на наредним Саборима СПЦ постане епископ рашки, уколико дође до поделе ЕРП.
Извор: BE92