fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

КРАЉИЦА МАРИЈА НА ПРИМОРЈУ

Kraljica_Marija.jpgКраљевска породица боравила jе 1935. у дворцу Милочер у Паштровићима краj Будве. Краљица Мариjа jе заjедно са своjом маjком и инфанткињом Беатрисом посетила Дубровник. Стигла jе у Дубровник из Боке Которске. На улазу у Дубровник посетила jе цркву и двориште доминиканаца. Старешина манастира се захвалио краљици на њеном поклону, што jе тог jутра стигао од управе краљевих добара у износу од 50.000 динара за поправку црквеног крова. После тога краљица jе отишла у краљевски двор (кнежев) где се одморила, па jе обишла реликвиjар столне цркве, где их jе дочекао бискуп са ректором катедрале. После катедрале обишле су фрањевачки манастир, где их jе дочекало старешинство. Затим су се прошетале Плацом краља Петра (Страдуном) занимаjући се за националне радње а посебно су посетиле радњу Луjа Краjа. Ушле су у цркву св. Влаха. И ако се ниjе знало за долазак краљице ипак се брзо скупило мноштво грађана, коjи су на излазу из двора, па испред катедрале и фрањевачког манастира, а посебно низ читаву Плацу и пред св. Влахом непрестано поздрављали. Краљица jе отпоздравила махањем руке. Краљица jе аутомобилом, коjим jе сама управљала, кренула ка Трстену, где су гости прегледали старинску вилу госпара Вита Гоце. Били су почашћени и изjавили су да ће опет доћи „на чаj” код госпара Вита. Кад jе народ дознао за њихов долазак окупило се брзо цело место и бурно их поздравило. Истог дана увече кренула jе краљевска породица дворским возом из Зеленике за Београд.(1)

Први рођендан краља Петра као владаоца Југославиjе прослављен jе 1935. на Милочеру манифестациjама сокола. Соколска жупа Цетиње приредила jе jеднодневно логоровање у Будви за своjе I и II окружjе. Позиву за логоровање одазвале су се све соколске jединице. Соколи су стизали бродовима, камионима, аутомобилима и колима уз звуке соколских фанфара и музика. Састанак jе био заказан у манастиру Прасквица, изнад Милочера. Соколске чете биле су у народним ношњама, сврстане под своjим соколским заставама. Поворка jе ишла од краљевог дворца до манастира Прасквице, на дужини од 1,5 километра. У дворском аутомобилу дошли су краљица Мариjа, румунска краљица, краљевићи Томислав и Андреj, принц Александар и инфанткиња од Шпаниjе. Поклици сокола пратили су их до манастира. По одржаном благодарењу у манастиру све су се соколске jединице сврстале за марш. Жупа Цетиње наступила jе парадним маршем на челу са старешином и старешинством жупе и друштава уз звуке 4 музике, одаваjући поздрав своме старешини, краљу Југославиjе. На балкону краљевског дворца била jе краљица Мариjа заjедно са краљем Петром. Продефиловало jе 2.500 сокола и соколица непосредно поред балкона. Дефиле jе био у четворореду у збиjеним колонама. После дефилеа све су се соколске jединице превезле у Будву, где jе приређено весеље. Пред вече почеле су се соколска друштва и чете разилазити, праћена расветљењем по брдима, пуцањем прангиjа, ракета. (2)

Краjем jула 1936. Соколско друштво Дубровник приредило jе излет у Будву са бродом „Шипан“ на коме jе било око 560 излетника. Учествовале су и соколске чете из дубровачке околине са своjим барjацима. По доласку у Будву соколи су се сврстали у поворку, коjа jе кренула кроз улице пуне одушевљеног народа до градске општине. Пред општином их jе поздравио председник и старешина друштва зажелевши им добродошлицу. У име дубровачких сокола захвалио се Нико Шутић. Потом jе поворка кренула пред хотел „Могрен“, где их jе поздравио старешина Соколске жупе Цетиње Милошевић. Соколска поворка се разишла. Слободно време провели су или на плажи или у разгледању старина. Сви су били на броду у 16 сати. Кренули су према дворцу Милочер где се налазио на одмору краљ Петар II. Краљевска породица пред дворцем отпоздрављала jе марамицама на спонтани поздрав дубровачких сокола. Музика jе свирала поздрав. После су се вратили у Будву где jе соколска музика одржала концерт пред хотелом „Могрен“. Око 20 сати брод „Шипан“ се отиснуо од обале са коjе jе соколе као и у Дубровнику испратило мноштво света. (3)

Конгрес Међународног женског савеза одржан jе у Дубровнику од 28 септембра до 9 октобра 1936. Краљица Мариjа примила jе 4. октобра 1936. учеснице конгреса у свом дворцу у Милочеру. Краљица jе била у друштву своjе маjке румунске краљице Мариjе. Један део учесница конгреса путовао jе бродом “Краљ Александар“ до Котора, а потом аутомобилима, док jе други део ишао аутомобилима са задржавањем за ручак у Херцег Новом. Краљица Мариjа посетила jе заjедно са своjом маjком 5. октобра 1936. изложбу женских рукотворина и књига у Дубровнику. Изложба jе била отворена у делу просториjа Палате Спонза. Посетиоцима су се допале лепоте книнских шара. Краљица Мариjа купила jе jедно парче. (4)

Краљица Мариjа jе заjедно са своjом  сестром румунском принцезом Јелисаветом боравила на Корчули 10 jуна 1938. Краљица jе прегледала све социjалне и културне установе у месту и примила њихове представнике. Соколи са острва, друштва Корчула, Блато, Велалука и Жрново као и чете Рачишће, Пупнат, Смоквица и Чара сачекали су и поздравили краљицу Мариjу. Затим су на приредби одржали шпалир. Било jе 488 сокола са музиком друштва Корчула. Увече jе у почаст краљици Соколско друштво Корчула приредило витешку игру „Морешка”. Краљица jе са живим интересом пратила сваки детаљ игре. После приредби „Морешке” краљица Мариjа jе позвала к себи оба краља, краљицу и  старешину  Соколског друштва Корчула и изjавила да jе сретна што jе могла да види ову старинску игру. Грађанство jе приступило у великом броjу одушевљено поздрављаjући краљицу Мариjу. (5) Соколи су сматрали династиjу Карађорђевића за народну династиjу, и користили су сваку прилику да искажу своjе поштовање. Залив Пржно код Тивта био jе близу дворца Милочер. У летовалишту Соколовац могли су соколи да се окупе за манифестациjе испред дворца Милочер.

 

Пише: Саша Недељковић члан Научног друштва за историjу здравствене културе Србиjе

 

Напомене  :

  1. „Њез. Величанство Краљица Мариjа”, „Народна Свиjест”, Дубровник, 25 Руjна 1935, бр. 38, стр. 3; 
  2.  К.Г., „Соколско славље у Милочеру”, „Соколски гласник“, Љубљана, 20 септембра 1935, бр. 35, стр. 1;
  3.  „Дубровачки Соколи поздрављаjу свога Краља“, „Соколски гласник“, Љубљана, 15 аугуста 1936, бр. 32, стр. 3;
  4. Славка Герасимовић, „Извештаj о конгресу Интернационалног женског савеза у Дубровнику“, „Гласник Југословенског женског савеза“, Београд, Октобар–Новембар 1936, бр. 9, стр. 71, 72, 73, 74, 75, 76; 
  5. „Соколско друштво Корчула “,„Соколски гласник“, Београд, 6 августа 1938, бр. 30, стр. 10;

 

Везане виjести:

Рад Савез Сокола у духу словенске узаjамности

рад сокола на косову и метохиjи у међуратном периоду

Руско Соколство у Краљевини Југославиjи

СОКОЛСКО ОБЕЛЕЖАВАЊЕ КОСОВСКЕ БИТКЕ

СОКОЛИ НА СЛЕТУ У ЗАГРЕБУ 1924.

СОКОЛИ У ЈАСЕНОВЦУ – Jadovno 1941.

НАПАДИ НА СОКОЛСКА ДРУШТВА У БАНОВИНИ ХРВАТСКОЈ …

СОКОЛИ И МЛАДА БОСНА – Jadovno 1941.

Соколи у борби против клерикализма у Западноj … – Jadovno 1941.

РАД СОКОЛА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ – Jadovno 1941.

САВЕЗ СОКОЛА У ПРИПРЕМИ ОДБРАНЕ ОТАЏБИНЕ – Jadovno …

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: