Дворска црква на Ћипуру коjу jе подигао кнез Никола на остацима манастира Рођења Пресвете Богородице
Како jе и обећао, Иван Црноjевић jе 1484. године на Цетињу подигао манастир и посветио га рођењу Пресвете Богородице.
Историчар Предраг Вукић сматра да jе падом Скадра у руке Турака 1479. године отпочела албанизациjа овог простора и исламизациjа тамошњег православног и римокатоличког становништва. Они су, иначе, до тада чинили претежан дио становништва Скадра и околине.
– Иван Црноjевић jе пред наjездом Турака – вели Вукић – избjегао и склонио се у Венециjи, али су Млеци одбили да га воjно помогну како би наставио отпор и рат са Турцима. Онда се десила jедна необична, чудесна ствар у историjи, коjу jе Иван Црноjевић опширно описао у уводном слову оснивачке повеље Цетињског манастира, од 4. jануара 1485. године.
Наиме, како приповиjеда Иван Црноjевић, он jе током свог изгнанства у Венециjи, jедног дана посjетио и католичко свето мjесто Лорето код Анконе. У тамошњоj католичкоj катедрали Свете Богородице чувао се и нерукотворени образ Маjке Божjе, убрус на коjем jе био лик Свете Богородице пред коjим су се дешавала чудеса исцjељења. Ову реликвиjу су, иначе, Млечани опљачкали када су 1204. године заузели Цариград. Падом Цариграда у руке kрсташа у Четвртом крсташком рату многе реликвиjе су, као и ова, опљачкане и однесене на Запад. Примjера ради, у католичкоj катедрали у Триjеру и данас се чуваjу мошти светог апостола, jеванђелисте Матеjа, коjе су до 1204. чуване у Цариграду. Исто тако у катедрали у италиjанском приморском граду Амалфи чуваjу се мошти светог Андриjе првозваног, Христовог апостола, коjе су такође до 1204. године чуване у Цариграду и тако даље.
Како приповиjеда Иван Црноjевић у своjоj повељи, он jе у катедрали у Лорету пао пред ликом Маjке Божjе и завjетовао jоj се да ће подићи манастир посвећен њеном рођењу ако му помогне да се врати у своjу земљу и ослободи jе од завоjевача. Мало потом, Иван Црноjевић jе успио да се jедном дубровачком галиjом, по свему судећи мимо знања Млечана, пребаци у Дубровник, а одатле jе отишао на терен Горње Зете, односно простор садашње такозване старе Црне Горе, гдjе jе уз помоћ народа и локалне властеле организовао устанак против Турака и успио да истjера малоброjне турске трупе са тог простора.
Иван Црноjевић jе 1482. године дошао на подловћенски Долац – тако се тада звало Цетињско поље, и ту подигао себи двор, по свему судећи на мjесту гдjе се сада налази Цетињски манастир. Двиjе године касниjе, 1484, он ће на локалитету Ћипур, недалеко од свог дворца, подићи манастир и посветити га Рођењу Пресвете Богородице. Тако jе испунио своj завjет…
Предраг Вукић каже да нема докумената и да се не зна тачно како jе текла градња манастира, односно да се само у дубровачком архиву чува jедан акт из 1483. године у коjем стоjи да су Дубровчани испоручили Ивану Црноjевићу око 2.000 тигала за градњу манастира и манастирских конака. Уз то су, по свему судећи, и у самоj градњи манастира учествовали познати, вjешти дубровачки клесари.
Од старца Милиjе до књаза Данила
Одлука Станка Црноjевића да се потурчи инспирисала jе виjековима многе ствараоце. Вук Караџић jе од Старца Милиjе записао jедну од наjљепших епских пjесама „Женидбу Максима Црноjевића“, коjа у основи има „причу“ о средњем сину Ивана Црноjевића. Сима Милутиновић – Сараjлиjа ће од Светог Петра Цетињског записати песму „Синови Иванбегови“ коjу ће потом и Његош униjети у своjу антологиjу „Огледало српско“. Његош се и сам „изjаснио“ о Црноjевићевом чину у свом наjпознатиjем дjелу „Горски виjенац“ а књаз, односно краљ Никола ће Црноjевићу посветити своjе наjбоље дjело – „Балканску царицу“.
Потомци Црноjевића у Италиjи
Потомци Ђурађа Црноjевића коjи су остали да живе у Венециjи спомињу се – каже Предраг Вукић – све негдjе до половине 17. виjека, када им се губи сваки помен, тако да се не зна да ли су они промиjенили презиме или се таj огранак ове династичке лозе jедноставно биолошки угасио.
Сjутра: ГУТЕМБЕРГОВО „ЧУДО“ НА ОБОДУ
Извор: Дан
Везане виjести:
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу I
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу II
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу IV
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу V
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу VI
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу VII
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу VIII
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу IX
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу X
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу XI
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу XII