fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Испунио завјет Богородици

Дворска црква на Ћипуру коjу jе подигао кнез Никола на остацима манастира Рођења Пресвете Богородице

Дворска црква на Ћипуру коjу jе подигао кнез Никола на остацима манастира Рођења Пресвете Богородице


Како jе и обећао, Иван Црноjевић jе 1484. године на Цетињу подигао манастир и посветио га рођењу Пресвете Богородице.

Исто­ри­чар Пре­драг Ву­кић сма­тра да jе па­дом Ска­дра у ру­ке Ту­ра­ка 1479. го­ди­не от­по­че­ла алба­ни­за­ци­jа овог про­сто­ра и исла­ми­за­ци­jа та­мо­шњег пра­во­слав­ног и ри­мо­ка­то­лич­ког становни­штва. Они су, ина­че, до та­да чи­ни­ли пре­те­жан дио ста­нов­ни­штва Ска­дра и око­ли­не.

– Иван Цр­но­jе­вић jе пред на­jе­здом Ту­ра­ка – ве­ли Ву­кић – из­бjе­гао и скло­нио се у Ве­не­ци­jи, али су Мле­ци од­би­ли да га воj­но по­мог­ну ка­ко би на­ста­вио от­пор и рат са Тур­ци­ма. Он­да се де­си­ла jед­на нео­бич­на, чу­де­сна ствар у исто­ри­jи, ко­jу jе Иван Цр­но­jе­вић оп­шир­но опи­сао у увод­ном сло­ву осни­вач­ке по­ве­ље Це­тињ­ског ма­на­сти­ра, од 4. jа­ну­а­ра 1485. го­ди­не.

На­и­ме, ка­ко при­по­ви­jе­да Иван Цр­но­jе­вић, он jе то­ком свог из­гнан­ства у Ве­не­ци­jи, jед­ног да­на по­сjе­тио и ка­то­лич­ко све­то мjе­сто Ло­ре­то код Ан­ко­не. У та­мо­шњоj ка­то­лич­коj ка­те­дра­ли Све­те Бо­го­ро­ди­це чу­вао се и не­ру­ко­тво­ре­ни образ Маj­ке Бож­jе, убрус на ко­jем jе био лик Све­те Бо­го­ро­ди­це пред ко­jим су се де­ша­ва­ла чу­де­са ис­цjе­ље­ња. Ову ре­ли­кви­jу су, ина­че, Мле­ча­ни опљач­ка­ли ка­да су 1204. го­ди­не за­у­зе­ли Ца­ри­град. Па­дом Ца­ри­гра­да у ру­ке kр­ста­ша у Че­твр­том кр­ста­шком ра­ту мно­ге ре­ли­кви­jе су, као и ова, опљач­ка­не и од­не­се­не на За­пад. При­мjе­ра ра­ди, у ка­то­лич­коj ка­те­дра­ли у Три­jе­ру и да­нас се чу­ва­jу мо­шти све­тог апо­сто­ла, jе­ван­ђе­ли­сте Ма­те­jа, ко­jе су до 1204. чу­ва­не у Ца­ри­гра­ду. Исто та­ко у ка­те­дра­ли у ита­ли­jан­ском при­мор­ском гра­ду Амал­фи чу­ва­jу се мо­шти све­тог Ан­дри­jе пр­во­зва­ног, Хри­сто­вог апо­сто­ла, ко­jе су та­ко­ђе до 1204. го­ди­не чу­ва­не у Ца­ри­гра­ду и та­ко да­ље.

Ка­ко при­по­ви­jе­да Иван Цр­но­jе­вић у сво­jоj по­ве­љи, он jе у ка­те­дра­ли у Ло­ре­ту пао пред ли­ком Маj­ке Бож­jе и за­вjе­то­вао jоj се да ће по­ди­ћи ма­на­стир по­све­ћен ње­ном ро­ђе­њу ако му по­мог­не да се вра­ти у сво­jу зе­мљу и осло­бо­ди jе од за­во­jе­ва­ча. Ма­ло по­том, Иван Цр­но­jе­вић jе успио да се jед­ном ду­бро­вач­ком га­ли­jом, по све­му су­де­ћи ми­мо зна­ња Мле­ча­на, пре­ба­ци у Ду­бров­ник, а ода­тле jе оти­шао на те­рен Гор­ње Зе­те, од­но­сно про­стор са­да­шње та­ко­зва­не ста­ре Цр­не Го­ре, гдjе jе уз по­моћ на­ро­да и ло­кал­не вла­сте­ле орга­ни­зо­вао уста­нак про­тив Ту­ра­ка и успио да истjе­ра ма­ло­броj­не тур­ске тру­пе са тог про­сто­ра.

Иван Цр­но­jе­вић jе 1482. го­ди­не до­шао на под­лов­ћен­ски До­лац – та­ко се та­да зва­ло Це­тињ­ско по­ље, и ту по­ди­гао се­би двор, по све­му су­де­ћи на мjе­сту гдjе се са­да на­ла­зи Це­тињ­ски манастир. Дви­jе го­ди­не ка­сни­jе, 1484, он ће на ло­ка­ли­те­ту Ћи­пур, не­да­ле­ко од свог двор­ца, поди­ћи ма­на­стир и по­све­ти­ти га Ро­ђе­њу Пре­све­те Бо­го­ро­ди­це. Та­ко jе ис­пу­нио своj за­вjет…

Пре­драг Ву­кић ка­же да не­ма до­ку­ме­на­та и да се не зна тач­но ка­ко jе те­кла град­ња ма­на­сти­ра, од­но­сно да се са­мо у ду­бро­вач­ком ар­хи­ву чу­ва jе­дан акт из 1483. го­ди­не у ко­jем сто­jи да су Дубров­ча­ни ис­по­ру­чи­ли Ива­ну Цр­но­jе­ви­ћу око 2.000 ти­га­ла за град­њу ма­на­сти­ра и манастирских ко­на­ка. Уз то су, по све­му су­де­ћи, и у са­моj град­њи ма­на­сти­ра уче­ство­ва­ли познати, вjе­шти ду­бро­вач­ки кле­са­ри.

Од стар­ца Ми­ли­jе до кња­за Да­ни­ла

Од­лу­ка Стан­ка Цр­но­jе­ви­ћа да се по­тур­чи ин­спи­ри­са­ла jе ви­jе­ко­ви­ма мно­ге ства­ра­о­це. Вук Караџић jе од Стар­ца Ми­ли­jе за­пи­сао jед­ну од наj­љеп­ших еп­ских пjе­са­ма „Же­нид­бу Мак­си­ма Цр­но­jе­ви­ћа“, ко­jа у осно­ви има „при­чу“ о сред­њем си­ну Ива­на Цр­но­jе­ви­ћа. Си­ма Ми­лу­ти­но­вић – Са­раj­ли­jа ће од Све­тог Пе­тра Це­тињ­ског за­пи­са­ти пе­сму „Си­но­ви Иван­бе­го­ви“ ко­jу ће по­том и Ње­гош уни­jе­ти у сво­jу ан­то­ло­ги­jу „Огле­да­ло срп­ско“. Ње­гош се и сам „из­jа­снио“ о Црноjевићевом чи­ну у свом наj­по­зна­ти­jем дjе­лу „Гор­ски ви­jе­нац“ а књаз, од­но­сно краљ Ни­ко­ла ће Цр­но­jе­ви­ћу по­све­ти­ти сво­jе наj­бо­ље дjе­ло – „Бал­кан­ску ца­ри­цу“.

По­том­ци Цр­но­jе­ви­ћа у Ита­ли­jи

По­том­ци Ђу­ра­ђа Цр­но­jе­ви­ћа ко­jи су оста­ли да жи­ве у Ве­не­ци­jи спо­ми­њу се – ка­же Пре­драг Вукић – све не­гдjе до по­ло­ви­не 17. ви­jе­ка, ка­да им се гу­би сва­ки по­мен, та­ко да се не зна да ли су они про­ми­jе­ни­ли пре­зи­ме или се таj огра­нак ове ди­на­стич­ке ло­зе jед­но­став­но би­о­ло­шки угасио.
Сjу­тра: ГУ­ТЕМ­БЕР­ГО­ВО „ЧУ­ДО“ НА ОБО­ДУ

 

Извор: Дан

 

Везане виjести:

Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу I

Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу II

Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу IV

Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу V

Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу VI

Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу VII

Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу VIII

Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу IX

Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу X

Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу XI

Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу XII

Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу XIII

Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу IV

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: