PETROVO, 30. AVGUSTA /SRNA/ – Centralna manifestacija u Republici Srpskoj u okviru obilježavanja Međunarodnog dana nestalih održana je danas kod spomen-krsta na Ozrenu sa koje je ukazano na spor proces pronalaženja i identifikacije srpskih žrtava i na opstrukciju institucija BiH.
Na skupu, kojem je prisustvovalo sedamdesetak ljudi, istaknuto je da posljedice rata nisu izbrisane sa 21. novembrom 1995. godine kada je potpisan Dejtonski mirovni sporazum, te da je Srpska nezadovoljna načinom na koji se tretiraju zločini počinjeni nad Srbima.
Ukazano je na selektivnu pravdu Haškog tribunala i Suda BiH i ponovljeno da Tužilaštvo BiH, koje je preuzelo kompletnu organizaciju traženja nestalih, nije ništa preduzelo da ovaj proces brže teče.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić izrazio je nezadovoljstvo radom Instituta za nestala lica BiH, koji, kako kaže, selektivno obavlja svoj posao i diskriminiše srpske žrtve.
„Ovaj institut se sve više pretvara u organ koji se koristi kao instrument za ostvarivanje političkih ciljeva bošnjačke politike u BiH. Takav institut nam ne treba i bolje je da njegov rad prestane, nego da ulažemo napore u ono što ne daje efekte“, rekao je Đokić.
On je apelovao na Institut, Sud i Tužilaštvo BiH da promijene svoj odnos prema ovom pitanju ili Republika Srpska mora da donese odluke da taj posao preuzme na sebe, kao što je to nekada radila.
„Kada je to vodila Republika Srpska, daleko je veći broj lica pronađen i mnog su bolji bili rezultati“, rekao je Đokić.
Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske Nedeljko Mitrović rekao je da mnogi međunarodni faktori ne žele da se okonča proces traženja nestalih Srba.
„Sve što rade je samo radi zadovoljavanja forme“, ocijenio je Mitrović i naveo da je od osnivanja Instituta za nestala lica BiH 1. januara 2008. godine identifikovano samo 225 Srba.
„Mi imao rješenja“, rekao je Mitrović i dodao da više neće biti tolerisano da Institut za nestala lica BiH diskriminiše srpske žrtve.
On očekuje da će Vladi Srpske biti upućen zahtjev da suspenduje dio odluke o prenošenju nadležnosti sa Republike Srpske na Institut za nestala lica BiH.
Mitrović je istakao da zločin nad Srbima nije do kraja proveden u djelo o čemu svjedoči i današnje okupljanje na Ozrenu.
„Srpski narod, uprkos svim napadima neće biti uništen, a obilježavanje ovakvih događaja je velika brana tome“, rekao je Mitrović.
Ratni starješina 4. ozrenske lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske /VRS/ Zoran Blagojević rekao je da je nezadovoljan zbog malog broja prisutnih na današnjem skupu na Ozrenu, među kojima nije bilo, kako kaže, ni komandanata jedinica VRS koje su branile Ozren i Srpsku.
„Osjećam se poniženo prema porodicama zbog toga što proces traženja teče katatsrofalno sporo. Krajnje je vrijeme da se preispitamo, jer će zbog našeg nerada veliki broj Srba odgovarati pred sudovima u FBiH i BiH za ono što nikada nisu uradili“, poručio je Blagojević.
Načelnik opštine Petrovo Ozren Petković ocijenio je da je „na Ozrenu izvršen lokalni genocid, etničko čišćenje, te stravični zločini i izmještanje grobnica“.
„Sve su to elementi nezamislivog zločina koji je učinjen nad srpskim narodom na ovim prostorima“, rekao je Petković.
Na spisku nestalih u Republici Srpskoj je 1.676 lica, dok se u tri spomen-kosturnice nalaze posmrtni ostaci 625 neidentifikovanih lica.
Po završetku rata u Republici Srpskoj tragalo se za 5.448 lica, od kojih je 3.770 pronađeno i identifikovano, a traga se za još 1.678.
Na spomen-krst u blizini manastira Ozren vijence su položili ministar Đokić, izaslanik predsjednika Republike Srpske Goran Džajić, predstavnici Udruženja odlikovanih boraca „Miloš Obilić“, delegacije Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila, Crvenog krsta Republike Srpske, Boračke organizacije i opštine Petrovo, porodice boraca i nestalih civila i drugi.
Vezane vijesti: