Нови Сад данас обележава годишњицу ослобођења у Великом рату
Пригодним манифестацијама Нови Сад данас обележава 9. новембар, дан када је пре 99 година у град умарширала српска војска после пробоја Солунског фронта и победоносног похода за ослобођење земље након четворогодишње окупације. Улазак у град јединица које је предводио мајор Војислав Бугарски, означио је крај патњама и страдањима које је Велики рат донео становништву Српске Атине.
Поводом тог значајног датума, данас у девет часова у порти Успенске цркве, градоначелник Милош Вучевић и делегације Савеза удружења ратника ослободилачких ратова Србије од 1912. до 1920. године, потомака и делегација Војске Србије положиће венце на Спомен-крст палим борцима.
Како је исти датум проглашен и за Дан Прве бригаде Копнене војске, у касарни „Југовићево“ на Детелинари биће у 11 сати одржана свечаност, са дефилеом јединица Војске Србије.
ДОБРОДОШЛИЦА
Девети новембар 1918. карактеристичан је и по томе што ниједан грађанин Новог Сада тога дана није изгубио живот. А српска војска имала је добродошлицу и од мађарског и од немачког становништва, јер су очекивали да се у граду уведу ред и мир.
Обележавање ове годишљице тог великог историјског догађаја прати и иницијатива коју су ових дана поднели руководиоци неколико најугледнијих институција културе у граду, да Нови Сад добије споменик краљу Петру Првом Карађорђевићу (1844-1921). Директор Музеја Војводине др Драго Његован, један од подносилаца те иницијативе, истиче да је 9. новембар историјски датум и да га треба свечано прослављати.
– Посебно се морамо припремити за прославу 100. годишњице ослобођења града, која нам предстоји идуће године – каже Његован за „Новости“, подсетивши да је српска војска у Нови Сад ушла без борбе јер су поражене аустроугарске и немачке јединице увиделе да је сваки отпор бесмислен након тријумфалног пробоја Солунског фронта.
– Ови догађаји омогућили су да ослобођени народ убрзо изабере своје представнике за Велику народну скупштину, која ће 25. новембра у Новом Саду донети историјске одлуке о присаједињењу Баната, Бачке, Барање и Срема, Краљевини Србији.
Аутор: З. Грумић
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести: