fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Иницијатива за подизање костурнице младој краљевој војсци

Борачка организација Фоча и Црквена општина Миљевина покренули су иницијативу да се у Миљевини изгради спомен-костурница припадницима Југословенске војске у отаџбини који су на том подручју убијени у масовним ликвидацијама крајем маја 1945. године.

Служен парастос на једном од најмасовнијих стратишта, код јаме Понор у миљевинском селу Будањ, у коју је након што су се предали новој комунистичкој власти, без суђења и то послије званичног завршетка Другог свјетског рата, бачено око 2.000 младих краљевих војника
Фоча – помен Фото: СРНА

Данас је служен парастос на једном од најмасовнијих стратишта, код јаме Понор у миљевинском селу Будањ, у коју је након што су се предали новој комунистичкој власти, без суђења и то послије званичног завршетка Другог свјетског рата, бачено око 2.000 младих краљевих војника.

Према подацима Удбе, на подручју од Калиновика до Фоче, што у борбама са партизанима, што у масовним ликвидацијама заробљеника, убијено је око 9.000 четника и младих регрута из Шумадије, од којих је већина била мобилисана пред крај рата.

Мјештанин Будња Миломир Станковић /65/ прича да је његова баба помогла једном од војника, који је успио да се извуче из јаме Понор.

„Нахранила га је и показала пут према Херцеговини. Као мали сјећам се да се једног дана појавио један човјек из Крагујевца, који је припалио свијећу и затим разговарао са мојом бабом, али нас дјецу су тада истјерали из куће и ништа нам нису причали, могу само да претпоставим да је то био војник, који је преживио стријељање“, каже Станковић.

Улаз у јаму Понор затрпан је јаловином из рудника осамдесетих година прошлог вијека, а Станковић се присјећа да је била дубока више од 100 метара.

„Пречник јој је био 40 метара и имала је двије етаже, прва је дубине око 25 метара, а друга више од 100 метара. Само овдје је завршило око 2.000 четника, а бога питај колико још на Вратлу, на путу од Калиновика према Миљевини, затим у Драчима, по Оцркављу око ријеке Бистрице и по другим стратиштима“, наводи Станковић.

Служен парастос на једном од најмасовнијих стратишта, код јаме Понор у миљевинском селу Будањ, у коју је након што су се предали новој комунистичкој власти, без суђења и то послије званичног завршетка Другог свјетског рата, бачено око 2.000 младих краљевих војника
Фото: СРНА

Замјеник предсједника Борачке организације Републике Српске Милош Лазовић каже да је процјена да је на овом подручју укупно страдало око 20.000 припадника Југословенске војске у отаџбини.

Он наводи да ће у сарадњи са Српском православном црквом и уз помоћ ресорних министарстава Републике Српске и Србије покушати да прикупе кости убијених војника.

„Намјера је да се направи спомен-костурница у Миљевини и црква, да се коначно смире те душе. Упознали смо данас са том идејом министра Миленка Савановића и замолили га да организује састанак са министром Александром Вулином у Србији да бисмо имали приступ документацији“, рекао је Лазовић.

Он је најавио да ће ускоро бири промовисана и књига, која говори о овој страшној одмазди побједничке над пораженом војском.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Миљевина: Сећање на велико страдање младе краљеве војске …

Злочини у Фочи и околини 1945. | Јадовно 1941.

СЈЕЋАЊЕ НА ВЕЛИКО СТРАДАЊЕ МЛАДЕ КРАЉЕВЕ ВОЈСКЕ

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: