fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Индекс: Немци се чуде – Хрвати тугују због ратног злочинца

Немачки „Шпигл“ је на свом порталу објавио чланак у ком се згражава над чињеницом да “Хрватска тугује због једног ратног злочинца”, преноси загребачки „Индекс“

Фото: Тањиг/АП
Фото: Тањиг/АП

“Инсценацијом свог суицида у судници бивши генерал Слободан Праљак постигао је да се Хрватска иза њега уједини у туговању. Критичка процена његових злочина постала је немогућа, дакле његова последња калкулација је успела“, пише „Шпигл“ и додаје да је Праљково самоубиство “у Хрватској изазвало политички потрес, који се проширио на цели западни Балкан“.

Наводи се како су и председница Колинда Грабар Китаровић и премијер Андреј Пленковић дали похвалне изјаве о Праљку, те да “већина хрватских медија са страхопоштовањем извештава о ‘храбром заповеднику с три дипломе“’, као и да су се многи претходно критички медији сада Праљка усудили описати тек као “контроверзног“.

“Али истина гласи овако: Слободан Праљак је био ратни злочинац. Као некадашњи шеф генералштаба војске босанских Хрвата у рату у БиХ Праљак је знао за убиства, масакре и протеривања. Он је поврх тога био један од водећих учесника удруженог злочиначког подухвата, чији је циљ био етнички очистити део БиХ и припојити га Хрватској, што је била замисао тадашњег хрватског председника Фрање Туђмана“, констатује „Шпигл“ и подсећа да је по Праљковом наређењу срушен мостарски Стари мост, некадашњи “симбол мирног суживота религија и народа на Балкану“.

Праљка описују као особу која се “перманентно инсценирала“ те ће сада постати “нови народни светац“. Истиче се да хашка пресуда доводи у питање један од “светих темеља оснивања хрватске државе“, онај да је “хрватска нација била искључиво жртва југословенско-српске агресије“.

То је у својој изјави у вези с Праљком поновила и председница Грабар Китаровић, утврдивши да се Хрватска борила за опстанак БиХ. Успут је споменула да су “неки наши суграђани“ починили ратне злочине у БиХ, али да је “неправедно што српски и бошњачки злочини против Хрвата нису кажњени на исти начин“.

„Шпиогл“ наводи да у региону пресуде Хашког суда прихватају само они који не размишљају националистички, цитирајући притом оцену стручњака за југоисточну Европу Флоријана Бибера. Заправо се догодила и регресија у односу на ставове пре десет година, када су критички гласови имали више простора у јавности.

И други немачки медији су писали о пресуди хашког суда шесторки и самоубиству Слободана Праљка. Врло критички се гледа на реакцију хрватских власти и изражава чуђење зашто се у Хрватској с толико емоција и подршке реагује на смрт једног осуђеног ратног злочинца, наводи „Индекс“.

Подсетимо, суђење шесторици Хрвата у „случају Прлић“ прекинуто је у среду након што је један од оптужених Слободан Праљак попио отров након што му је изречена пресуда.

Праљку, који је био начелник Главног штаба Хрватског већа одбране (ХВО), изречена је казна од 20 година затвора, након чега је он устао, рекао да одбацује пресуду и наводно „попио нешто из мале чашице“.

„Слободан Праљак није ратни злочинац, с презиром одбијам вашу пресуду“, казао је Праљак.

Његова бранитељка је рекла да је „попио отров“, а неколико тренутака касније су спуштени застори и прекинут директан пренос из суднице.

Трибунал у Хагу претходно је потврдио постојање удруженог хрватског злочиначког подухвата с циљем етничког чишћења делова БиХ. 

(INDEX.HR)

Извор: Б92

Везане вијести:

Анто Нобило: Ако је Хрватска паметна…

Брисел условљава Загреб!?

Историјски преокрет у финалу Хага: Туђман једини агресор у СФРЈ — шта следи…

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: