Italijanski senator Ajmone Finestra, osvjedočeni srpski prijatelj, preminuo je u 91. godini.
Poznate su njegove riječi izgovorene u februaru prošle godine u Parlamentu Italije da je prvo etničko čišćenje u Evropi počinjeno nad Srbima u Hrvatskoj 1941. godine.
Ajmone Finestra rođen je u gradiću Todi, u srcu Italije, 5. februara 1921. godine. Tokom Drugog svjetskog rata raspoređen je u Dalmaciji, na prostoru Tromeđe, gdje je pristupio četničkim jedinicama.
Bio je na čelu Pete pravoslavne antikomunističke čete, koja se isticala u borbama, posebno protiv ustaša.
O svojim saborcima imao je samo riječi hvale, iskrenog i dubokog prijateljstva i divljenja.
Finestru, koji je bio i gradonačelnik grada Latine, ni teret godina, ni bolest nisu zaustavili da prošle godine dođe u Banjaluku na Prvu međunarodnu konferenciju o Jadovnu i svojim svjedočenjem potvrdi ustaške zločine.
„Niko i ništa nije moglo da ga spreči da se autobusom Udruženja `Jadovno` uspne na sam vrh Velebita, sve do jame u kojoj još leže kosti naroda koga nije stigao da spasi, gde nije stigao da se pred ustaše postavi kao onda u Gračacu, kada je iz ustaške kasarne izvukao zatočene srpske devojke“, rekla je Srni novinarka italijanske državne televizije RAI Mila Mihajlović.
Ona kaže da je Finestra stizao svuda gdje je trebalo reći istinu i nikada mu nije bilo teško.
„Čuo je i da su mu Srbi rekli `hvala`, tamo pred jamom koju nije stigao da spreči, logorom koji nije stigao na vreme da zatvori kao onaj na Pagu iz koga se u Banjaluku vratila preživela devojčica Renata. Hvala tebi Finestra od svih nas koje si voleo, poštovao i čuvao. U duši ćemo nositi
uspomenu na granitnog prijatelja, nezamenjivog i nezaboravnog“, naglasila je Mihajlovićeva.
Finestra je tvrdio da se „veličina čovjeka mjeri njegovim ljudskim dostojanstvom i vjernošću Otadžbini“.
„Nisu to bile samo reči. Ko je imao sreću da ga upozna, dobro je znao kakvom snagom vere, energijom i entuzijazmom je Ajmone sledio te ideale, za dlaku izbegavši streljački stroj partizanskog Narodnog suda, ali ne i komunističke kazamate posleratne Italije“, kaže Mihajlovićeva.
Ona ističe da ga to nije zaplašilo niti omelo da se potvrdi kao vrsni političar velikog zamaha, izuzetno poštovan radi svoje dosljednosti i
visokog morala.
Finestru je u Beogradu svojevremeno primio blaženopočivši patrijarh srpski Pavle, a na Oplencu princ Tomislav Karađorđević.
Vezane vijesti:
Predstavljamo knjige: „Komandir“ i „1943. Dalmacijo, mladosti…“
Senator Finestra: Etničko čišćenje Srba u Hrvatskoj 1941, prvo u Evropi
Italijan senator i četnički komandant
Dalmacija: jedna zaboravljena istina
Knjiga o pokolju Italijana od ruke Titove vojske posle 8. septembra (1943.)
Zločini nad Srbima dokumentovani u italijanskim „zabranjenim“ knjigama